Warszawa rozbłysła na Boże Narodzenie. Tysiące świateł tworzą świąteczną atmosferę

Polska

W sobotę ulice Warszawy jak co roku rozświetliła świąteczna iluminacja. Podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem, Starym Miastem i po raz pierwszy Podzamczem warszawiacy mogą podziwiać świetlne ozdoby oraz poczuć w stolicy świąteczny klimat.

Główną osią iluminacji świątecznych tradycyjnie jest Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i ul. Agrykoli. Świątecznej metamorfozie poddane zostały również Stare i Nowe Miasto na trasie od Rynku Starego Miasta przez ul. Świętojańską, ul. Piwną, Zapiecek aż do Nowomiejskiej, Barbakanu, Podwala, ul. Freta i Mariensztatu.

 

Iluminacji nie zabraknie także na ul. Mokotowskiej, placu Bankowym, ul. Marszałkowskiej (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji), placu Grzybowskim, ul. Emilii Plater, ul. Świętokrzyskiej (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona wraz z mostem Poniatowskiego).

 

Najwyższa w Polsce choinka

 

Świetlnymi dekoracjami rozbłysły również ul. Francuska, ul. Targowa i ul. Ząbkowska na praskiej stronie Wisły. Świątecznego blasku nabrała też al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim). Miłośnicy świetlnych dekoracji mogą cieszyć się nimi na placach Wileńskim i Powstańców Warszawy, ul. Świętokrzyskiej (od ul. Marszałkowskiej do Nowego Światu), części ul. Ząbkowskiej, a także na ul. Podwale.

 

Podobnie jak w zeszłym roku warszawiacy i odwiedzający stolicę mogą przechadzać się świetlnym szlakiem wyznaczonym przez iluminacje wolno stojące. Rozpoczyna się on na placu Zamkowym, gdzie stanęła najwyższa w Polsce, 27-metrowa choinka.

 

Poza nią na miłośników spacerów i fotografii czeka jeszcze 13 rozświetlonych feerią barw stacji: Śnieżne Planetarium (Krakowskie Przedmieście), Album Zimowej Warszawy (Krakowskie Przedmieście), Z Wizytą u św. Mikołaja (skwer Hoovera), Zaczarowana Ciuchcia (skwer Hoovera), Przez Świetliste Bramy do Nowego Światu (ul. Świętokrzyska), W Krainie Lodu (plac Wileński), Brama Życzeń (plac Grzybowski), Świąteczna Ślizgawka (Rynek Starego Miasta), Kolorowy Zawrót Głowy (Rynek Mariensztacki), Karuzela Blasku (Rynek Nowego Miasta), Czarujący Autobus (plac Na Rozdrożu), Królewski Paw (Al. Ujazdowskie w pobliżu Łazienek Królewskich).

 

4,5 mln energooszczędnych światełek

 

Jak wyliczyli pracownicy Ratusza, na tegoroczną świąteczną iluminację składa się ponad 4,5 mln energooszczędnych ledowych światełek. Gdyby ustawić wszystkie te światełka w jednym rzędzie, łańcuch z nich stworzony miałby długość... 680 kilometrów.

 

W tym roku, po raz pierwszy, świąteczna iluminacja zagoscila również w multimedialnym parku fontann. Dla spragnionych świątecznego nastroju zamiast wody, tańczącej w rytm muzyki, zatańczą strumienie światła.

 

Główna parkowa fontanna przemieni się w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 tysiącami ledowych punktów. Na pokaz złożą się motywy filmowe oraz wpadające w ucho świąteczne utwory w wykonaniu klasycznym i popowym.

 

Piętnastominutowe świetlno-muzyczne pokazy będą się odbywały w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż do 28 stycznia 2018 roku o godz. 16, 17 i 18.

 

polsatnews.pl

dk/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie