"Pokonaliśmy ich w krótkim czasie". Premier Iraku ogłosił koniec wojny z Państwem Islamskim

Świat
"Pokonaliśmy ich w krótkim czasie". Premier Iraku ogłosił koniec wojny z Państwem Islamskim
Reuters

Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi ogłosił w sobotę "koniec wojny", prowadzonej od trzech lat przez siły rządowe z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) w Iraku. Władze USA pogratulowały w sobotę rządowi Iraku tego zwycięstwa. Jednocześnie podkreślono, że wyzwolenie kraju nie oznacza, że na jego terytorium zakończyła się walka z terroryzmem.

- Nasze siły całkowicie kontrolują granicę iracko-syryjską, a więc ogłaszam koniec wojny z Daesz (arabski akronim IS) - powiedział Abadi w Bagdadzie na otwarciu konferencji organizowanej przez związek zawodowy irackich dziennikarzy.

 

Chcieli zniszczyć cywilizację

 

- Nasz (...) wróg (...) chciałby zniszczyć naszą cywilizację, ale zwyciężyliśmy dzięki naszej jedności i determinacji. Pokonaliśmy ich w krótkim czasie - dodał.

 

Słowa irackiego premiera potwierdził w sobotę wysoki rangą dowódca armii, generał broni Abdul Amir Raszid Jar Allah.

 

Jak oświadczył, operacje bojowe przeciwko ekstremistom zakończyły się, gdy irackie siły ponownie przejęły kontrolę nad całą granicą iracko-syryjską.

 

Gratulacje z USA

 

Stany Zjednoczone "szczerze gratulują narodowi irackiemu i dzielnym irackim żołnierzom, z których wielu straciło życie w heroicznej walce przeciw IS" - głosi oświadczenie wydane przez rzeczniczkę Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

 

"USA wraz z rządem Iraku pragną jednak zaznaczyć, że wyzwolenie Iraku nie oznacza, że w tym kraju zakończyła się walka z terroryzmem, a nawet z IS".

 

Błyskawiczna ofensywa islamistów

 

W lecie 2014 roku, podczas błyskawicznej ofensywy, IS przejęło jedną trzecią Iraku, w tym drugie co do wielkości miasto Mosul, zagrażając nawet istnieniu państwa irackiego. Na opanowanych terenach oraz na kontrolowanych obszarach Syrii Państwo Islamskie ogłosiło samozwańczy kalifat o tej samej nazwie.

 

Przy wsparciu międzynarodowej koalicji kierowanej przez Stany Zjednoczone siły irackie rozpoczęły kontrofensywę, aby odzyskać utracone ziemie. Udało im się odbić całe wcześniej opanowane przez IS terytorium, ale obserwatorzy podkreślają, że dżihadyści z tej sunnickiej organizacji zbrojnej wciąż są w stanie przeprowadzać zamachy terrorystyczne.

 

PAP

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie