"Był częścią nas, częścią Francji". Pożegnanie ikony francuskiej piosenki

Świat
"Był częścią nas, częścią Francji". Pożegnanie ikony francuskiej piosenki
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Francja pożegnała w sobotę gwiazdora rocka Johnny'ego Hallydaya; prezydent Emmanuel Macron, fan zmarłego piosenkarza, wygłosił mowę pogrzebową. Trumnę odprowadziło przez Pola Elizejskie 700 motocyklistów i kilkadziesiąt tysięcy wielbicieli.

Hallyday, nazywany czasem francuskim Elvisem Presleyem, zmarł w środę w wieku 74 lat. Niewielu francuskich artystów pożegnano z takim rozmachem, była to ceremonia pogrzebowa na miarę Victora Hugo - komentuje Associated Press.

 

- Był tym, co Hugo nazywał siłą prącą naprzód (...). Był częścią nas, częścią Francji. (...) Upadał sto razy i podnosił się, dzięki waszemu uwielbieniu, waszej miłości - powiedział Macron do zebranego tłumu, czyniąc aluzję do choroby muzyka, ale też jego bujnego stylu życia. Fani przyjęli mowę prezydenta oklaskami, a potem odśpiewali piosenki Hallydaya.

 

"Dziękujemy Johnny"

 

Setki motocyklistów odprowadziły muzyka, który słynął z miłości do motocykli i pielęgnował adekwatny wizerunek, nie rozstając się ze skórzaną kurtką. Blisko 1,5 tys. policjantów i śmigłowce pilnowały trasy, którą przebył kondukt pogrzebowy.

 

W kościele neoklasycznym św. Magdaleny (La Madeleine), którego fasadę zdobił portret artysty, pożegnały Hallydaya liczne gwiazdy, jak aktorzy Marion Cotillard i Jean Reno czy piosenkarz Patrick Bruel.

 

Na wieży Eiffla pojawił się napis "Dziękujemy Johnny", a na stadionach piłkarskich przed rozpoczęciem meczów odegrano jego piosenki.

 

Johnny Hallyday, a właściwie Jean-Philippe Smet, zostanie pochowany na karaibskiej wyspie Saint Barts, gdzie znajduje się jego dom.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie