Bp Tyrawa: dzięki Radiu Maryja i TV Trwam nasz naród odzyskuje tożsamość

Polska
Bp Tyrawa: dzięki Radiu Maryja i TV Trwam nasz naród odzyskuje tożsamość
Diecezja Bydgoska

- Radio Maryja i Telewizja Trwam przyczynia się do tego, że nasze społeczeństwo i nasz naród odzyskuje swoją podmiotowość, buduje swoją tożsamość - powiedział w sobotę bp Jan Tyrawa podczas mszy w Bydgoszczy z okazji 26. rocznicy powstania rozgłośni.

Ordynariusz bydgoski bp Tyrawa przewodniczył mszy świętej w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja, homilię wygłosił delegat ds. nuncjatur Sekretariatu Stolicy Apostolskiej abp Jan Romeo Pawłowski.

 

- Niech ta modlitwa będzie naszą wdzięcznością za to dzieło Radia Maryja i Telewizji Trwam, które trwa od 26 lat i pomyślnie się rozwija. (...) Radio Maryja, Telewizja Trwam przyczynia się do tego, że nasze społeczeństwo, nasz naród odzyskuje swoją podmiotowość. Jest jedną z form, gdzie właśnie nasze społeczeństwo, nasz naród buduje tworzy swoją tożsamość - podkreślił ordynariusz.

 

Abp Tyrawa podkreślił, że "człowiek, który nie ma swojej tożsamości, społeczeństwo, naród, który nie ma tożsamości, nie istnieje".

 

"Tożsamości bardzo nam brakuje"

 

- Nie ma głosu, którym może się wypowiedzieć, a tej podmiotowości, tożsamości bardzo nam brakuje. I taki jest sens działania, istnienia od 26 Radia Maryja i Telewizji Trwam. Taki jest sens modlitwy w intencji tych właśnie dzieł - wskazał arcybiskup.

 

W bydgoskich obchodach 26. rocznicy powstania Radia Maryja nie bierze udziału jego założyciel i dyrektor o. Tadeusz Rydzyk, który jest przeziębiony. Jednak przed mszą połączył się katedrą i pozdrowił uczestników uroczystości, wspominał też przygotowania do stworzenia warunków odbioru radia w Bydgoszczy.

 

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Obecnie dzięki przekazowi satelitarnemu i internetowemu audycje docierają do odbiorców na całym świecie. Redemptoryści od 1991 roku stworzyli w Toruniu również m.in. Telewizję Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie