Sztuka wypieku pizzy na liście UNESCO. W Neapolu wielkie świętowanie i... pizza gratis

Świat
Sztuka wypieku pizzy na liście UNESCO. W Neapolu wielkie świętowanie i... pizza gratis
PAP/EPA/CESARE ABBATE

We Włoszech trwają huczne obchody z okazji wpisania na listę kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO sztuki piekarzy neapolitańskiej pizzy. - To historyczne wyróżnienie - ogłosił burmistrz Neapolu Luigi de Magistris. Neapolitańczycy mówią: będziemy jeść jeszcze więcej pizzy.

Decyzja, która zapadła podczas obrad organizacji w Korei Południowej, wywołała entuzjazm nie tylko na południu Włoch, w kolebce neapolitańskiej pizzy, ale i w całym kraju.

 

W uzasadnieniu postanowienia UNESCO podkreśliło: "Kulinarny know-how, związany z wyrobem pizzy, który obejmuje gesty, piosenki, ekspresję wizualną, lokalny dialekt, umiejętność wyrabiania ciasta, pokazów i dzielenia się nią z innymi, stanowi bezdyskusyjne dziedzictwo kulturowe".

 

"Zwycięstwo! Włoska tożsamość enologiczna i kulinarna jest coraz bardziej chroniona na świecie" - oświadczył minister rolnictwa Maurizio Martina.

 

Zgłoszeni w 2009 roku

 

Przypomina się, że UNESCO wynagrodziło długie starania podjęte przez resort rolnictwa, który postanowił zgłosić kandydaturę majstersztyku neapolitańskich pizzaioli w 2009 roku. Media podkreślają, że w wielkiej kampanii promocyjnej jej inicjatorzy zdołali przezwyciężyć wszelkie uprzedzenia i opinie tych, którzy w wypieku pizzy w Neapolu i jej popularności widzieli tylko fenomen komercyjny.

 

Satysfakcję z decyzji UNESCO wyraził włoski minister kultury Dario Franceschini, który stwierdził, że decyzja o wpisaniu rzemiosła wypieku pizzy to wyraz uznania dla Neapolu i zarazem całych Włoch.

 

Kilkudniowe świętowanie

 

Szef dyplomacji Angelino Alfano powiedział zaś, że zaangażowanie Włoch na rzecz ochrony ich dziedzictwa nie ogranicza się tylko do dóbr kultury. - Dotyczy także najbardziej reprezentatywnych elementów tradycji naszego kraju - dodał.

 

W Neapolu i okolicach dziesiątki pizzerii serwowało w czwartek pizzę gratis świętując w ten sposób wyróżnienie ze strony agendy ONZ.

 

Dalsze świętowanie zapowiedziano też na najbliższe dni.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie