Łapiński: prezydent wiedział o zmianie premiera odpowiednio wcześniej

Polska

- Prezydent Andrzej Duda wiedział odpowiednio wcześniej o tym, że Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło na stanowisku premiera - powiedział w piątek prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński.

Łapiński był pytany o tę kwestię w piątek w radiu RMF RM.

 

Rzecznik prezydenta zaznaczył, że nie uczestniczył w czwartkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego oraz marszałka Sejmu Mark Kuchcińskiego. - Czy to było wczoraj podczas tego spotkania, ja w nim nie uczestniczyłem, więc nie wiem, czy to było wczoraj czy w tym tygodniu - powiedział.

 

Dopytywany odparł, że prezydent dowiedział się o zmianie premiera "wcześniej, nie z telewizji". - Wczoraj było spotkanie, więc proszę się nie martwić, prezydent wiedział odpowiednio wcześniej - zaznaczył Łapiński.

 

Nowy premier zaproponuje skład rządu

 

Rzecznik prezydenta był też pytany, czy Andrzej Duda zgodzi się, by Antoni Macierewicz pozostał ministrem obrony narodowej. - Premier proponuje skład swojego rządu i czy zaproponuje taki, jaki jest, czy już ze zmianami na stanowiskach ministrów, o to proszę pytać premiera in sp" - powiedział.

 

Zaznaczył, że w Polsce obowiązuje konstytucja, zgodnie z którą to większość parlamentarna decyduje o tym, kto będzie premierem i to premier potem proponuje skład rządu. Dodał, że kwestia zmian na stanowiskach ministerialnych to pytanie do rzecznika rządu nie do niego.

 

Zmiany ministrów w styczniu

 

- Mamy informację, bo to nie jest już tajemnicą, wczoraj chyba zostało powiedziane publicznie, że najpierw zostanie powołany rząd w składzie zbliżonym do tego, a zmiany ministrów będą w styczniu - zaznaczył Łapiński.

 

Na uwagę, że jego wypowiedź świadczy o tym, że prezydent "nie wie, co się dzieje w rządzie", Łapiński odparł, że "o tych kwestiach powinni informować zainteresowani, ci, których to dotyczy". - Trudno, żebym wychodził ze swojej roli i komentował decyzje, które zapadają w PiS - zaznaczył.

 

PAP

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie