Jest porozumienie w sprawie pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu

Świat
Jest porozumienie w sprawie pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się co do pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu dając tym samym unijnym przywódcom możliwość otwarcia drogi do rokowań w sprawie przyszłych relacji handlowych - poinformowała w piątek rano KE. - Prawa obywateli UE będą chronione po tym jak Wielka Brytania wyjdzie z UE - podał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Z oświadczenia wynika, że Komisja Europejska przekazała do 27 państw członkowskich w Radzie Europejskiej rekomendacje stwierdzające, że osiągnięto wystarczający postęp w dotychczasowych rozmowach.

 

- Prawa unijnych obywateli w Wielkiej Brytanii będą chronione również po tym jak Wielka Brytania wyjdzie z UE - zapewnił w piątek w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, ogłaszając przełom w negocjacjach brexitowych.

  

- Dziś przywróciliśmy pewność obywatelom (...). Zapewniliśmy, że ich prawa będą takie same również po tym jak Wielka Brytania opuści UE - powiedział Juncker na wspólnej konferencji prasowej z brytyjską premier Theresą May.

 

Jak tłumaczył dotyczy to prawa do łączenia rodzin, emerytury, czy pobierania nauki.

 

Gwarancje praw dla ponad 3 mln obywateli UE w Wielkiej Brytanii

 

- Cieszę się, że możemy przejść do drugiej fazy negocjacji, by rozmawiać o kwestiach handlowych, bezpieczeństwie i dyskutować nad ambitnym planem przyszłych relacji (pomiędzy W. Brytanią i UE), co jest w interesie wszystkich - powiedziała May w Brukseli. Podkreśliła, że Londyn chce zbudować głębokie partnerstwo z UE, dzięki czemu zagwarantowana ma zostać przejrzystość prawa dla firm w UE i na Wyspach.

 

Dodała, że dzięki porozumieniu, obywatele unijni w Wielkiej Brytanii będą mieli zagwarantowane prawa poprzez brytyjski system prawny i że będą one egzekwowane przez brytyjskie sądy. Podkreśliła, że po Brexicie obywatele UE będą mogli żyć tak, jak obecnie.

 

May zaznaczyła, że jeśli chodzi o kwestie obywatelskie porozumienie jest uczciwe wobec brytyjskich podatników. Dodała też, że "nie będzie twardej granicy irlandzkiej".

 

Tusk: w fazie przejściowej W. Brytania musi respektować zobowiązania wobec UE

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że zawarcie porozumienia pozwala mu przedstawić wytyczne na przyszłotygodniowy szczyt UE. Jak wyjaśnił, wysłał propozycję przywódcom unijnym, by rozpocząć negocjacje na temat okresu przejściowego w relacjach UE z Wielką Brytanią po Brexicie.

 

Podkreślił, że w tym kontekście Unia Europejska stawia jednak pewne warunki. - Zaproponowałem, by w tym okresie Wielka Brytania respektowała całe unijne prawo, w tym także nowe prawo, zobowiązania budżetowe, sądownictwo i oczywiście wszystkie związane z tym zobowiązania - powiedział Tusk.

 

Dodał, że chce, aby podczas szczytu przywódcy rozpoczęli już dyskusję na temat przyszłych relacji między Wielką Brytanią i UE.

 

Tajani: PE przyjmie w przyszłym tygodniu rezolucję ws. Brexitu

 

- Po głoszeniu porozumienia co do pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu Parlament Europejski przyjmie w przyszłym tygodniu rezolucję w tej sprawie - zapowiedział w piątek przewodniczący PE Antonio Tajani.

 

- Jestem optymistą. Sądzę, że porozumienie pomiędzy negocjatorami ze strony KE i Wielkiej Brytanii to coś pozytywnego - powiedział dziennikarzom Tajani.

 

Choć ostatecznie to szefowie państw i rządów będą decydować o przejściu do drugiej fazy rozmów, jednak Parlament Europejski będzie akceptował ostateczną umowę dotyczącą warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

 

W przyszłym tygodniu szefowie państw i rządów 27 państw UE formalnie zdecydują na szczycie, czy postęp w rozmowach jest wystarczający i można tym samym przejść do kolejnej fazy rozmów na temat przyszłych unijno-brytyjskich relacji. Pozytywną rekomendację w tej sprawie przekazała w piątek Komisja Europejska.

 

PAP

 

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie