CBOS: spadło poparcie dla PiS, ale partia Kaczyńskiego z ponad dwukrotną przewagą nad PO

Polska
CBOS: spadło poparcie dla PiS, ale partia Kaczyńskiego z ponad dwukrotną przewagą nad PO
PAP/Bartłomiej Zborowski

Gdyby wybory odbyły się na początku grudnia na PiS głosowałoby 41 proc. badanych, którzy chcieliby wziąć udział w wyborach; na drugim miejscu znalazła się PO, popierana przez 18 proc. zdeklarowanych wyborców - wynika z sondażu CBOS. Nowoczesna otrzymała 11 proc. poparcia, a Kukiz'15 - 7 proc. Pozostałe ugrupowania nie zdołałyby wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu.

W porównaniu z listopadem poparcie dla PiS obniżyło się o 4 punkty procentowe. CBOS podkreśla, że po trzech miesiącach wzrostów (sierpień-październik) drugi miesiąc z rzędu obserwowany jest spadek liczby zwolenników rządzącej partii.

 

Nowoczesna w górę, Kukiz'15 w dół

 

Tak jak przed miesiącem na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z poparciem 18 proc. zdeklarowanych wyborców. Liczba zwolenników najsilniejszej partii opozycyjnej nieznacznie wzrosła - o 1 punkt procentowy - w stosunku do listopada.

 

CBOS podkreśla, że po dziesięciu miesiącach na trzecim miejscu znalazła się Nowoczesna. Po zmianie lidera i skróceniu nazwy chęć głosowania na tę partię zadeklarowało 11 proc. potencjalnych wyborców - o 6 punktów procentowych więcej niż przed miesiącem.

 

Na czwarte miejsce spadł ruch Kukiz'15, który w porównaniu z poprzednim miesiącu stracił 1 punkt procentowy i obecnie cieszy się 7 proc. poparcia.

 

PSL i SLD poza Sejmem

 

Pozostałe ugrupowania, według CBOS, nie zdołałyby wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu. Po 3 proc. zwolenników zyskały w grudniu PSL i SLD. "Pod kreską" znalazły się również Partia Razem i Partia Wolność Janusza Korwina Mikke, na które zamierza głosować po 2 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów.

 

68 proc. badanych zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach; 14 proc. waha się w sprawie udziału w wyborach. 18 proc. (wzrost o 2 punkty) badanych z góry wyklucza swoje uczestnictwo w głosowaniu.

 

Tak jak w listopadzie 13 proc. osób chcących wziąć udział w wyborach nie wie, które ugrupowanie ewentualnie poparłoby w głosowaniu.

 

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-7 grudnia 2017 roku na liczącej 925 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie