Poseł uszkodził eksponat przedstawiający postać Jana Pawła II. Prezydent go ułaskawił

Polska
Poseł uszkodził eksponat przedstawiający postać Jana Pawła II. Prezydent go ułaskawił
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił posła Witolda Tomczaka skazanego za obronę godności Jana Pawła II - informuje czwartkowy "Nasz Dziennik". Witold Tomczak w 2000 r. uszkodził wystawiony w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki eksponat przedstawiający powaloną na ziemię i przygniecioną meteorytem postać papieża Polaka.

Jak informuje czwartkowy "Nasz Dziennik", ułaskawienie aktem prezydenta nastąpiło 9 października. W lakonicznej informacji o ułaskawieniu jest mowa, że prezydent "zastosował prawo łaski za popełnienie przestępstwa z art. 288 § 1 k.k. (zniszczenie mienia) przez darowanie nawiązki oraz skrócenie okresu próby". Jako motywy ułaskawienia wskazuje się, że "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze względy społeczne - incydentalny charakter czynu, nieznaczny stopień jego społecznej szkodliwości, odległy termin popełnienia czynu oraz dobrą opinię środowiskową".

 

Były poseł Witold Tomczak mówi dla "Naszego Dziennika", że: "To ułaskawienie ma symboliczny charakter". Jak dodaje, jest "wdzięczny panu prezydentowi, że zachował się, jak trzeba".

 

- Nie znam jeszcze uzasadnienia tego ułaskawienia, ale to ułaskawienie symbolicznie rekompensuje mi wcześniejszą decyzję prokuratury i sądu - powiedział.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie