Ortodoksyjni Żydzi zamazują wizerunki kobiet na nowych banknotach

Świat
Ortodoksyjni Żydzi zamazują wizerunki kobiet na nowych banknotach
Wiki Commons

Portrety poetek Rachel Bluwstein i Leah Goldberg umieszczono na izraelskich szeklach wprowadzonych do obiegu pod koniec listopada. Nowy wygląd banknotów nie spodobał się ortodoskyjnemu odłamowi społeczności żydowskiej. Wizerunki kobiet są zamazywane, a ortodoksi chcą przywrócenia poprzedniej wersji szekla.

Według skrajnie religijnych Żydów przyjmowanie i płacenie nowymi banknotami o nominałach 20 i 100 szekli, na których widnieją kobiety, jest niezgodne z ich wyznaniem. Izrelski sklepikarz cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną informuje, że ortodoksi zamazują porterty, bo "nie chcą patrzeć na inne kobiety".

 

Ortodoksyjni Żydzi odmawiają też przyjmowania banknotów w sklepach i bankach. Żądają wydawania im starych nominałów. Działacz Joelisz Kreus cytowany przez KAI twierdzi, że przyzwyczajenie się do nowych nominałów to kwestia kilku miesięcy, gdy na rynku zabraknie starych banknotów.

 

Nie pierwszy raz

 

To nie pierwszy protest ortodoksyjnych Żydów w związku z wprowadzeniem nowych banknotów. Od 2014 r. na banknocie o nominale 50 szekli widnieje Saul Czernichowski. Do bojkotu banknotów z pisarzem zachęcał swoich uczniów jeden z ortodoksyjnych rabinów. Powodem jego decyzji był fakt, że żona Czernichowskiego była chrześcijanką.

 

Bluwstein i Goldberg nie są pierwszymi kobietami uwiecznionymi na izraelskich szeklach. Przed denominacją w 1985r. wizerunki znanych Izraelitek były często pojawiały się na banknotach.

 

Ostatnią kobietą, która pojawiła się na izrelskich banknotach była Golda Meir - banknot z byłą premier został wycofany w 1990 r.

 

KAI, The Times of Israel, polsatnews.pl

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie