Najpierw reprezentował ich w sądzie, a potem przywłaszczył pieniądze z odszkodowań. Adwokat z Legnicy nie oddał klientom miliona złotych

Polska
Najpierw reprezentował ich w sądzie, a potem przywłaszczył pieniądze z odszkodowań. Adwokat z Legnicy nie oddał klientom miliona złotych
Polsat News/zdj. archiwalne

Legnicki adwokat Zbigniew Ś. usłyszał 10 zarzutów przywłaszczenia odszkodowań, które były należne jego klientom. Chodziło o wypadki komunikacyjne, sytuacje losowe. W sumie zdaniem śledczych adwokat nie oddał swoim klientom ponad 1,1 mln zł.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn poinformowała, że prokurator przedstawił Zbigniewowi Ś. 10 zarzutów popełnienia w latach 2014-2016 w Legnicy przestępstw, polegających na przywłaszczeniu powierzonych mu pieniędzy uzyskanych w wyniku postępowań sądowych przez klientów, których reprezentował w sprawach o odszkodowania, m.in. za śmierć osób bliskich czy z tytułu obrażeń ciała odniesionych w wypadku komunikacyjnym, oraz za szkodę w mieniu, np. zawalenie się domu.

 

Wykorzystał zaufanie klientów

 

- Pieniądze były wpłacane przez podmioty do tego zobowiązane na konto bankowe prowadzonej przez niego kancelarii adwokackiej. W toku postępowania ustalono, że podejrzany adwokat wykorzystywał zaufanie klientów upoważniających go do reprezentowania ich w postępowaniach odszkodowawczych - podała rzeczniczka.

 

Wyjaśniła, że pełnomocnictwa obejmowały także zgodę na przelewanie odszkodowań uzyskanych w toku procesów na rachunek bankowy prowadzonej przez adwokata kancelarii oraz odbierania wszelkiej korespondencji w sprawach odszkodowawczych, także decyzji o przyznaniu odszkodowań.

 

- Zbigniew Ś. zatajał przed klientami fakt przyznania odszkodowań oraz wpłaty należnych kwot na rachunek bankowy jego kancelarii, pieniądze te przeznaczając na własne potrzeby. Klientom zaniepokojonym brakiem wpłat przekazywał nieprawdziwe informacje dotyczące stanu sprawy, a w późniejszym terminie unikał z nimi kontaktu - dodała rzecznik prokuratury.

 

Trzymiesięczny areszt

 

Łączna kwota przywłaszczonego przez podejrzanego mienia wynosi 1 mln 144 tys. zł.

 

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Zbigniew Ś. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

 

Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował wobec Zbigniewa Ś. tymczasowy areszt na trzy miesiące. Sąd wydał zastrzeżenie, że środek ten może ulec zmianie po wpłacie poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł na dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie