Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie ws. wykreślenia m.in. ONR-u z rejestru stowarzyszeń

Polska
Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie ws. wykreślenia m.in. ONR-u z rejestru stowarzyszeń
Polsat News

- Prokuratura prowadzi postępowanie ws. wykreślenia z rejestru stowarzyszeń Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR), Młodzieży Wszechpolskiej i stowarzyszenia Marsz Niepodległości - poinformował w czwartek zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.

Wiceprokurator generalny zapytany w Sejmie przez posłów PO, jakie działania podejmuje prokuratura w sprawie delegalizacji ONR, powiedział, że postępowaniem w tej sprawie zajmuje się prokuratura w Krakowie. - Prokuratura krakowska wystąpiła do starosty jako organu nadzoru o ustalenie, czy w ramach upoważnienia starosta podejmował jakiekolwiek czynności w zakresie tego stowarzyszenia - zaznaczył.

 

Zmiana lokalizacji oficjalnej siedziby stowarzyszenia

 

Hernand poinformował też, że prokuratura skierowała pytania do prezydentów miast, w których zlokalizowane są siedziby ONR, czy były podejmowane jakiekolwiek działania administracyjne w stosunku do tego stowarzyszenia.

 

Zastępca prokuratora generalnego zwrócił uwagę, że ONR w ostatnich latach zmieniał lokalizacje oficjalnej siedziby stowarzyszenia. - Mieli siedzibę w Brzegu, Częstochowie, obecnie w Krakowie. Posiadają także oddziały terenowe - wskazał Hernand. Dodał, że prokuratura krakowska wystąpiła do konkretnych prokuratur regionalnych o informację ws. prowadzenia postępowań przygotowawczych dotyczących ONR.

 

"Muszą zaistnieć odpowiednie przesłanki"

 

Wiceprokurator generalny zapowiedział też, że właściwa prokuratura będzie badała akta rejestrowe stowarzyszenia pod kątem statutu. - Po ustaleniu, czy są prowadzone postępowania przygotowawcze i po zaistnieniu odpowiednich przesłanek, istnieje możliwość wystąpienia o wykreślenie ze statutu stowarzyszeń - wyjaśnił.

 

Hernand dodał, że wobec stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Młodzieży Wszechpolskiej podejmowane są takie same czynności, jak w przypadku ONR.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie