Wyłudzenia i fałszowanie umów. CBA zatrzymało siedmiu pracowników naukowych Wojskowej Akademii Technicznej

Polska
Wyłudzenia i fałszowanie umów. CBA zatrzymało siedmiu pracowników naukowych Wojskowej Akademii Technicznej
cba.gov.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało siedmiu pracowników naukowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie - poinformowało CBA. Do zatrzymań doszło w prowadzonym śledztwie dotyczącym wyłudzenia pieniędzy, poświadczenia nieprawdy i fałszowania umów na szkodę WAT.

Informację o zatrzymaniu tych osób przez funkcjonariuszy białostockiej delegatury CBA potwierdził Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura. - W tym śledztwie wcześniej zatrzymaliśmy 16 osób - przypomniał. Powiedział, że obecnie zatrzymani to profesorowie, doktorzy i pracownicy naukowi wojskowej uczelni. Do zatrzymań doszło w ich mieszkaniach, a jedna osoba została zatrzymana w swoim biurze na kampusie.

 

- Czynności z zatrzymanymi trwają. Przeszukujemy też mieszkania i ich biura na WAT - podał.

 

 

Według nieoficjalnych informacji PAP wśród zatrzymanych są obecni prorektor ds. naukowych uczelni, prorektor ds. kształcenia i inne osoby.

 

Śledztwo nadzorowane jest przez podlaski oddział zamiejscowy Prokuratury Krajowej, ale zatrzymani nie będą przewożeni do Białegostoku, zarzuty zostaną postawione im w Warszawie.

 

Śledztwo prowadzi podlaska delegatura CBA

 

Śledztwo prowadzone jest od jesieni 2015 r. w Białymstoku przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Mechanizm przestępstwa polegał na tym, że na szkodę uczelni wyłudzano pieniądze z tytułu wynagrodzeń za wykonanie prac w ramach umów cywilno-prawnych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane - informowała wcześniej prokuratura.

 

Do wyłudzeń miało dochodzić w 2014 i 2015 r., a w projektach badawczych podejrzani mieli sobie wzajemnie udzielać płatnych zleceń, które nie zostały wykonane, ale dodatkowe pieniądze za nie były wypłacane. Umowy miały łącznie opiewać na kwoty od 15 tys. do 141 tys. zł - wynikało z zarzutów postawionych wcześniej zatrzymanym prze Biuro.

 

Wśród zatrzymanych były rektor i szef jednej z katedr

 

W sprawie CBA zatrzymało, a prokuratura postawiła zarzuty m.in. byłemu rektorowi Wojskowej Akademii Technicznej, szefowi jednej z katedr na tej uczelni. Wśród wcześniej zatrzymanych byli też m.in. dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej (WIML), kierownik Działu Informatyki WAT i b. minister zdrowia Mariusz Ł. który pracował jako dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej WAT.

 

Prokuratura nie wnosiła o areszt, zastosowała wobec nich poręczenia majątkowe, a w kilku przypadkach również zawieszenie w czynnościach służbowych.

 

Lista zatrzymanych może się wydłużyć

 

Delegatura CBA w Białymstoku prowadzi także pod nadzorem Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie inne śledztwo dotyczące nieprawidłowości w działalności WAT przy projektach i umowach, gdzie osobami podejrzanymi w sprawie są m.in. byli i obecni żołnierze zawodowi.

 

Jak poinformowano w środowym komunikacie CBA, nie można wykluczyć, że lista zatrzymanych przez CBA i lista zarzutów w obu śledztwach wydłuży się ponieważ śledczy cały czas pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie