To oni mieli dokonać zamachu bombowego. Trzech mężczyzn oskarżonych ws. zabójstwa maltańskiej dziennikarki

Świat
To oni mieli dokonać zamachu bombowego. Trzech mężczyzn oskarżonych ws. zabójstwa maltańskiej dziennikarki
Wikimedia Commons/Zugraga/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

-Trzech obywateli Malty zostało oskarżonych w związku z zabójstwem walczącej z korupcją dziennikarki i blogerki Daphne Caruany Galizii - poinformowały we wtorek wieczorem maltańskie media, powołując się na źródła sądowe.

Według mediów trzej mężczyźni, w tym dwaj bracia, mieli dokonać zamachu bombowego, w którym 16 października zginęła Galizia.

 

Dziesięciu aresztowanych, siedmiu zwolnionych za kaucją

 

W poniedziałek maltańska policja aresztowała dziesięć osób podejrzanych o udział w zabójstwie dziennikarki. Siedmiu podejrzanych zostało zwolnionych po wpłaceniu kaucji.

 

W areszcie śledczym pozostało trzech mężczyzn w wieku od 53 do 55 lat. We wtorek zostali oni oskarżeni m.in. o skonstruowanie bomby, która zabiła dziennikarkę, posiadanie broni i udział w organizacji przestępczej. Oskarżeni nie przyznali się do postawionych im zarzutów. Według maltańskich mediów mają oni kryminalną przeszłość i byli znani policji.

 

Pisała o korupcji

 

53-letnia Daphne Caruana Galizia na popularnym blogu ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków i skandalach. Atakowała premiera Josepha Muscata, a ostatnio także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers, które obnażyło powiązania między wiodącymi politykami i spółkami-krzakami.

 

16 października samochód Caruany Galizii został wysadzony w powietrze w pobliżu jej domu w miejscowości Bidnija w północnej części Malty. Kobieta zginęła na miejscu.

 

Śmierć popularnej dziennikarki i blogerki wywołała ogromne poruszenie nie tylko na Malcie, ale także poza jej granicami.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie