Komisja Europejska proponuje reformę unii gospodarczej i walutowej. Mają powstać nowe instytucje

Świat
Komisja Europejska proponuje reformę unii gospodarczej i walutowej. Mają powstać nowe instytucje
Flickr/Thijs ter Haar

KE zaproponowała w środę utworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego, powołanie Europejskiego Ministra Gospodarki i Finansów i stworzenie "nowych instrumentów budżetowych" dla strefy euro. Są to główne założenia reformy unii gospodarczej i walutowej.

- Po latach kryzysu nadszedł czas, abyśmy wzięli przyszłość Europy w swoje ręce. Obecny silny wzrost gospodarczy zachęca nas do działań, które sprawią, że unia gospodarcza i walutowa będzie bardziej zjednoczona, efektywna oraz demokratyczna i przynosić będzie korzyści wszystkim obywatelom. Najlepszy czas na naprawę dachu jest teraz, póki świeci słońce - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 

Pierwszym elementem propozycji jest utworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego, opartego na strukturze Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Zadaniem Funduszu byłoby pomaganie państwom strefy euro znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Ponadto, byłby on pożyczkodawcą ostatniej instancji, aby ułatwić restrukturyzację oraz uporządkowaną likwidację tych banków, które mają poważne trudności finansowe.

 

Debata nad osobnym budżetem dla strefy euro

 

Od wielu miesięcy w UE toczy się debata na temat osobnego budżetu dla strefy euro. W tym kontekście KE zaproponowała w środę stworzenie "nowych instrumentów budżetowych" dla unii walutowej. W propozycji KE nakreśliła też "wizję stworzenia pewnych funkcji budżetowych niezbędnych dla strefy euro i całej UE w ramach obecnych i przyszłych finansów publicznych UE".

 

Trzecia propozycja to powołania Europejskiego Ministra Gospodarki i Finansów, który mógłby sprawować obowiązki wiceprzewodniczącego KE i zarazem przewodzić eurogrupie. Powołanie takiego ministra - zdaniem KE - jest możliwe w ramach obowiązujących Traktatów UE. "To nowe stanowisko zwiększyłoby spójność, efektywność, przejrzystość a także możliwość demokratycznego rozliczania i kształtowania polityki gospodarczej w UE i strefie euro, przy pełnym poszanowaniu kompetencji krajowych" - podkreśliła KE.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie