W Niemczech zlicytują całą wieś. Cena wywoławcza - 125 tys. euro

Świat
W Niemczech zlicytują całą wieś. Cena wywoławcza - 125 tys. euro
karhausen-immobilienauktionen.de

Położona ok. 70 km od Drezna miejscowość Alwine na wschodzie Niemiec zostanie wystawiona na sprzedaż 9 grudnia przez berliński dom aukcyjny Karhausen. Na licytację zdecydowano się po śmierci jednego z dotychczasowych właścicieli. Cena wywoławcza to 125 tys. euro, czyli ok. 530 tys. zł.

Cała wioska zajmuje powierzchnię ok. 16 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się w niej sześć starszych bliźniaków i domów wielorodzinnych zamieszkanych łącznie przez kilkunastu lokatorów - informuje Deutsche Welle.

 

Osiedle powstało na przełomie XIX i XX wieku. W przeszłości swoje domy budowali w Alwine pracownicy pobliskiej kopalni węgla brunatnego.

 

Dotychczasowymi właścicielami wioski byli dwaj bracia, którzy nabyli ten teren po zjednoczeniu Niemiec. Po śmierci jednego z nich wioska zostanie zlicytowana. 

 

 

Skarżą się na "brak wygód"  

 

Dzisiaj Alwine jest dzielnicą Domsdorf i należy do miasta Uebigau-Wahrenbrueck, dlatego nie ma własnego burmistrza. Matthias Knake z berlińskiego domu aukcyjnego zaznacza, że domy wymagają remontu, a ich lokatorzy skarżą się na "brak wygód". Stąd dotychczas zamiast 30 tys. euro czynszu wpływało z tego tytułu zaledwie 16 tys. rocznie.

 

Mimo to berliński dom aukcyjny liczy na duże zainteresowanie licytacją wsi. - Bo kto może dzisiaj powiedzieć, że jest właścicielem wioski? - pyta Knake.

 

dw.com

zdr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie