Banki systematycznie wycofują bankomaty. "To nieodwracalny trend"

Polska
Banki systematycznie wycofują bankomaty. "To nieodwracalny trend"
Pixabay.com/jarmoluk/CC0 Creative Commons

"Z danych NBP wynika, że bankomaty są systematycznie wycofywane. Utrzymanie bankomatów jest kosztowne, a z każdym miesiącem rośnie liczba punktów honorujących karty płatnicze" - informuje środowa "Gazeta Polska Codziennie".

Narodowy Bank Polski informuje, że tylko w 2017 roku ubyło 312 bankomatów - czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

Bankomaty zaczną odchodzić w przeszłość

 

- Nie, nie zostały skradzione - zapewnia Karol Teliga, prawnik, specjalista ds. bankowości. Jego zdaniem "to nieodwracalny trend. Utrzymanie bankomatu to pieniądze, a z każdym miesiącem rośnie liczba punktów akceptujących karty płatnicze. Więc bankomaty zaczną odchodzić w przeszłość".

 

Bankomaty opatentowano w 1973 r. w Anglii. W Polsce pierwsza maszyna pojawiła się w 1987 r. w Warszawie, obecnie jest ich ponad 24 tys. - czytamy w artykule.

 

Tendencja spadkowa

 

Jak informuje "GPC" w Polsce rocznie wykonujemy ok. 600 mln. transakcji bankomatowych. Tendencja jest jednak spadkowa.

 

- Z danych wynika, że bankomaty są systematycznie wycofywane. Zwłaszcza w centrach handlowych, gdzie jest bank na banku. Likwidacja bankomatów nie będzie dotyczyła ośrodków wczasowych, miejscowości wypoczynkowych itd. - przekonuje Teliga.

 

Jak podaje gazeta, przyszłością wirtualnej bankowości będzie wpłatomat poprzez swoją wielozadaniowość. Wielorozliczeniowe maszyny wpłacające, przyjmujące pieniądze i czeki. Przyjmujące lub zrywające lokaty bankowe. Maszyny, które uregulują opłaty, mandaty czy czynsz.

 

PAP

nro/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze