Stoltenberg: UE i NATO uzgodniły, że będą ze sobą ściślej współpracować

Świat
Stoltenberg: UE i NATO uzgodniły, że będą ze sobą ściślej współpracować
PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej uzgodnili we wtorek, że będą pogłębiać współpracę w dziedzinie wojskowej - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Pierwszy dzień dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego poświęcony był kwestiom współpracy między NATO i Unią Europejską, zagrożeniom dla światowego pokoju, głównie ze strony Korei Płn. oraz sposobom umacniania stabilności poza granicami sojuszu.

 

Stoltenberg mówił na konferencji, że UE i NATO uzgodniły zacieśnienie współpracy w kwestii zwiększania mobilności wojsk, przeciwstawiania się zagrożeniom hybrydowym, wspólnych operacji morskich, cyberbezpieczeństwa, wzmacniania zdolności obronnych, wymiany informacji, współpracy antyterrorystycznej.

 

- Współpraca między UE i NATO wchodzi na nowy poziom. To dziś niezwykle ważne, bo UE chce zwiększać swoje zdolności obronne poprzez stałą współpracę strukturalną. (...) Ten krok może prowadzić do zwiększenia wydatków na obronność, nowoczesnych zdolności (bojowych) i sprawiedliwego podziału zobowiązań po obu stronach Atlantyku - powiedział.

 

"Wzmocnienie zdolności obronnych UE to wzmocnienie zdolności obronnych NATO"

 

- Wzmocnienie zdolności obronnych UE stanowi jednoczesne wzmocnienie zdolności obronnych NATO - powiedziała z kolei szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. - Jestem dumna, że udało nam się wprowadzić w życie możliwości przewidziane w Traktacie Lizbońskim - zaznaczyła.

 

Dyskutowana podczas spotkania strategia współpracy to efekt deklaracji, jaką NATO i UE podpisały podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w lipcu 2016 r. Jest ona również realizacją kolejnego etapu przyjętego w grudniu 2016 r. programu, w którym deklarację o współpracy przełożono na 42-punktowy zestaw działań, które obejmują m.in. wspólne operacje morskie, obronę przed cyberatakami czy badania naukowe w dziedzinie uzbrojenia.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie