Polska wpłaci 50 mln euro na wsparcie krajów dotkniętych kryzysem migracyjnym

Polska
Polska wpłaci 50 mln euro na wsparcie krajów dotkniętych kryzysem migracyjnym
Reuters
Migranci próbujący dostać się do Europy.

Jeszcze w tym roku Polska wpłaci 50 mln euro do Europejskiego Banku Inwestycyjnego na wsparcie krajów dotkniętych kryzysem migracyjnym - poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z komunikatem Polska jako pierwszy kraj UE podpisała umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) w sprawie udziału w Inicjatywie Wzmocnienia Gospodarczego - Economic Resilience Initiative (ERI). Jeszcze w tym roku Polska wpłaci 50 mln euro. Według MF to bezprecedensowo wysoka kwota przeznaczona przez Polskę na inicjatywę związaną z kryzysem migracyjnym.

 

"Udział Polski w programie to wyraz konsekwentnej realizacji rządowej strategii zakładającej, że najskuteczniejszą formą reagowania na kryzys migracyjny jest pomoc udzielana w krajach pochodzenia lub krajach ościennych. Przystąpienie do ERI jest solidarnym wkładem Polski w podejmowanie najpoważniejszych wyzwań rozwojowych, humanitarnych i migracyjnych w sąsiedztwie Unii" - uważa cytowany w komunikacie resortu finansów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 

"Potwierdza rozwój ścisłego partnerstwa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i rosnącą aktywność Polski na jego forum. Wpłata Polski jest najwyższą z dotąd zadeklarowanych przez państwa członkowskie UE" - dodał Morawiecki.

 

Działania w Libanie, Jordanii i Zachodnim Brzegu


Wskazano, że ERI obejmie kraje Południowego Sąsiedztwa oraz Zachodnich Bałkanów. Inicjatywa ma na celu zwiększenie odporności ich gospodarek na wstrząsy, takie jak syryjski kryzys uchodźczy. Priorytety programu to infrastruktura, rozwój sektora prywatnego oraz zrównoważony wzrost i tworzenie miejsc pracy. Te działania przyczynią się także do eliminacji pierwotnych przyczyn migracji.

 

Udział Polski w ERI będzie skupiony na działaniach w Libanie, Jordanii oraz Zachodnim Brzegu, co jest spójne z polskim Wieloletnim programem współpracy rozwojowej 2016-2020. Rząd RP już od 2012 r. w tych właśnie miejscach finansuje działania z zakresu pomocy humanitarnej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie