Lasy Państwowe wycinają. Teraz kolej na Puszczę Bukową i Karpacką

Polska
Lasy Państwowe wycinają. Teraz kolej na Puszczę Bukową i Karpacką
WikimediaCommons/Kenraiz
Drzewostan w jednym z rezerwatów w Puszczy Bukowej.

"Bez rozgłosu, tylko przy lokalnych protestach, rozgrywa się dramat Puszczy Bukowej k. Szczecina i Puszczy Karpackiej na Pogórzu Karpackim. Wycinka w tych miejscach - również starodrzewów - przybiera na sile" - alarmuje koduj24.pl. Z Puszczy Bukowej ma wyjeżdżać 60 tys. m³ drewna rocznie (ok. 2 tys. ciężarówek). Z większej Puszczy Karpackiej - ponad 957 tys. m³ drewna (32 tys. ciężarówek).

"Puszcza Bukowa jest położona w bliskim sąsiedztwie Szczecina. Puszcza Karpacka rozpościera się z daleka od dużych miejskich ośrodków. Dzięki temu ta pierwsza ma już licznych obrońców, druga wciąż na nich czeka. Różnią się również powierzchnią - Bukowa mieści się w granicach jednego nadleśnictwa. Natomiast Karpacka porasta obszar 15 nadleśnictw, ale wycinka nie oszczędza jej najcenniejszych fragmentów" - pisze koduj24.pl.

 

Według przyrodników, lokalnych działaczy a nawet leśników, w obu przypadkach Lasy Państwowe, które są zarządcą tych kompleksów, "robią wszystko, żeby wyciąć jak najwięcej na obszarach, na których nie powinny ciąć wcale".

 

"Las nie poradzi sobie bez człowieka"

 

"W Karpatach urzędnicy Lasów Państwowych blokują powołanie Turnickiego Parku Narodowego i rezerwatu Reliktowa Puszcza Karpacka, a także poszerzenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Twierdzą, że las nie poradzi sobie bez człowieka" - informuje portal.

 

Puszcza Karpacka to drugie miejsce w Polsce po Puszczy Białowieskiej, gdzie stwierdzono występowanie gatunków reliktowych, charakterystycznych dla lasów pierwotnych.

 

- Tymczasem skala wycinki rośnie - przekonuje Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, która chce ocalić najcenniejsze fragmenty lasów przez objęcie ich ochroną w planowanym Turnickim Parku Narodowym.  Wycinka coraz częściej przekracza przyrost - na przykład w nadleśnictwach Stuposiany i Lutowiska, a to oznacza, że drzew ubywa, w szczególności tych najstarszych.

 

"Żyła złota"

 

Z kolei zdaniem Pawła Herbuta ze szczecińskiego Klubu Kniejołaza, który monitoruje wycinkę drzew i zgłasza naruszenia prawa, drzewostan Puszczy Bukowej należy do "najbardziej dochodowych w Polsce".

 

- Z tej żyły złota nie chce rezygnować Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. Z punktu widzenia leśników Puszcza Bukowa jest bardzo "wydajną" fabryką bardzo cennego drewna z przeznaczeniem do produkcji mebli i na opał - mówi.

 

"Puszcza Bukowa jest uważana za największy, najbardziej zróżnicowany i wciąż jeszcze najlepiej zachowany kompleks buczyn pomorskich nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowej i Zachodniej" – przekonuje Grażyna Domian, wieloletnia pracowniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa",

 

koduj24.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie