25 lat Telewizji Polsat. Od 4 godzin dziennie do największej stacji telewizyjnej w Polsce

Polska

Od ćwierć wieku Telewizja Polsat nadaje codziennie. Pierwsza w Polsce komercyjna stacja telewizyjna rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku. Kultowe filmy i seriale, programy rozrywkowe, rzetelne informacje i transmisje z wielkich wydarzeń sportowych - tak Polsat zdobył sympatię milionów widzów.

Początki Telewizji Polsat to dwie kamery, jedno skromne studio, trochę sprzętu telewizyjnego, ale przede wszystkim grupa zapaleńców, którzy pełni nadziei, wiary, ambicji i zaangażowania postanowili rzucić wyzwanie monopolowi telewizji państwowej i stworzyć całkowicie nową, niezależną, pierwszą w Polsce telewizję komercyjną.

 

24 kanały tematyczne

 

Polsat to dzisiaj 24 kanały telewizyjne, w tym 17 w jakości HD. Nadaje 24 godziny na dobę, a codziennie kanały tematyczne stacji ogląda 20 milionów Polaków. W ofercie programowej propozycje dla każdego widza:

 

  • rzetelne programy informacyjne, publicystyka - wg badań CBOS za 2017 r. Polsat News i "Wydarzenia", główny program informacyjny Polsatu,  uznawane są za najbardziej bezstronne źródło informacji. Tak uważa 46 proc. ankietowanych. Programy interwencyjne pomogły setkom ludzi pokrzywdzonych przez państwo i los;
  • największe wydarzenia sportowe: pierwsza zawodowa walka w Polsce: Andrzej Gołota - Tim Whiterspoon, relacje z wyścigów Formuły 1, Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii 2002, piłkarskich Mistrzostwa Świata z Niemiec 2006, EURO z Austrii i Szwajcarii 2008, siatkarskich Mistrzostwo Świata i finał z Brazylią 2014, eliminacje oraz EURO 2016, gale Polsat Boxing Night oraz KSW;
  • najlepsze filmy i seriale: najgorętsze premiery kinowe w paśmie MegaHit, kultowe seriale i sitcomy;
  • koncerty, widowiska kabaretowe i festiwalowe, doskonała rozrywka, muzyka, talent show, Sylwestrowa Moc Przebojów i koncerty kolęd.

Technologiczni liderzy

 

Telewizja Polsat jako pierwsza zainwestowała w produkcję wysokiej rozdzielczości HD, a dziś ogromna większość kanałów nadaje właśnie w tej jakości z dźwiękiem przestrzennym. Byłą pionierem technologii wirtualnego studia, które w Polsacie pojawiło się już w 1996 roku.

 

Flota telewizji to 4 wozy transmisyjne HD, dwukamerowy wóz do realizacji powtórek SuperSlowMotion, pięciokamerowy SD, zestaw przenośnej reżyserki dla potrzeb publicystyki dysponujący 6 kamerami, 13 wozów satelitarnych DSNG oraz 25 jednostek nadawania mobilnego. Śmigłowiec ze stabilizowaną żyroskopowo kamerą telewizyjną, który może przekazywać obraz na żywo z miejsc oddalonych nawet o 100 km od siedziby stacji.

 

Stacja ma cztery studia na ul. Ostrobramskiej w Warszawie oraz cztery hale zdjęciowe w centrum produkcyjnym Łubinowa o powierzchni 1600, 1200, 700 i 500 m2. W największej z nich z łatwością zmieściłby się Airbus A320.

 

Polsat to również najnowocześniejsze systemy montażowe oraz biblioteka cyfrowa, która od 2013 roku digitalizuje i poprawia jakość istniejących w Polsacie archiwaliów z 25 lat działalności stacji.     

 

Wielka multimedialna Gala 11 grudnia           

 

Swoje 25-lecie Telewizja Polsat świętować będzie 11 grudnia od godz. 20:00. O tej porze zaprasza widzów na galę do Teatru Wielkiego w Warszawie na niepowtarzalny, multimedialny spektakl - dużo znakomitej muzyki w wykonaniu cenionych artystów oraz materiały wspomnieniowe od których nie jednemu z widzów zakręci się łza.

 

Ważnym elementem transmisji będą wyjątkowe efekty specjalne, jakich w żadnej polskiej telewizji nie widział dotąd nikt. Nic dziwnego, bo Polsat to niekwestionowany lider w realizacji spektakularnych koncertów, gal i festiwali.

 

Stacja wykreowała wiele cenionych marek: Sopot TOPtrendy Festiwal, Sylwestrowa Moc Przebojów, Polsat SuperHit Festiwal, Disco pod Gwiazdami, Roztańczony PGE Narodowy. Z Telewizją Polsat współpracują najpopularniejsi artyści, którzy wystąpią podczas Gali 25-lecia. Wśród nich m.in.: Maryla Rodowicz, Agnieszka Chylińska, Sylwia Grzeszczak, Grzegorz Markowski i Perfect, Ewa Farna, Anna Wyszkoni, Natalia Szroeder, Igor Herbut i LemON, Piotr i Wojciech Cugowscy, Paweł Kukiz i Jan Borysewicz, Bednarek, grupa Enej oraz "czterej tenorzy”, których występ będzie dla widzów prawdziwą niespodzianką. O oprawę muzyczną wieczoru zadba Orkiestra Tomka Szymusia.

 

20 lat Fundacji Polsat

 

W codziennej pracy nie zapominamy też o tych najbardziej potrzebujących - już od 20 lat Fundacja Polsat, założona przez Telewizję Polsat, niesie pomoc chorym dzieciom.

 

Dzięki wspólnej ofiarności stacji i wiernych widzów udało się pomóc ponad 30 tysiącom małych pacjentów, a Fundacja Polsat wsparła finansowo 1200 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, remontując oddziały lub wyposażając je w nowoczesny sprzęt ratujący życie.

 

Zaczęło się 5 grudnia 1992 roku

 

Telewizja Polsat rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku, dokładnie o godzinie 16:30. To przełomowa data w historii polskiej telewizji. Oto bowiem, na zdominowanym przez telewizję publiczną rynku pojawiła się pierwsza prywatna i niezależna stacja, przecierając szlak kolejnym nowym polskim mediom.

 

Ze względu na ówczesne uregulowania prawne sygnał nadawany był z Holandii z Hilversum za pośrednictwem satelity Eutelsat II. Taśmy z programem docierały tam drogą lotniczą. Niespełna 9 miesięcy później, w sierpniu 1993 r. na antenie Polsatu pojawiły się "Informacje" - pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny serwis informacyjny, które w 2004 roku zmieniły się w "Wydarzenia".

 

W październiku 1993 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji Polsat koncesję na emisję satelitarną, a w marcu 1994 r. - koncesję naziemną.

 

"Na każdy temat"

 

Już w 1993 r. na antenie Polsatu zadebiutował pierwszy talk-show w telewizji komercyjnej - "Na każdy temat" prowadzony najpierw przez Andrzeja Woyciechowskiego, a później przez Mariusza Szczygła. Jednak dopiero w 2000 r. wraz z budową nowej siedziby telewizji przy ulicy Ostrobramskiej 77 spełniła się zapowiedź, którą przez lata powtarzał gospodarz programu: Na dachu wieżowca Polsatu wylądował helikopter.

 

W 1996 r.  wystartował Paszport Polsatu - pierwsza w Polsce i jedyna jak dotąd akcja promocyjna w historii telewizji zorganizowana na taką skalę. Paszporty trafiły do 13 mln gospodarstw domowych i umożliwiły wygranie wielu cennych nagród. Ten sam rok to również pierwszy program „DISCO POLO LIVE”. Muzyka disco polo była zjawiskiem masowym, ale nieobecnym w mediach. Polsat podjął to wyzwanie jako pierwszy.

 

W marcu 1997 r. stacja rozpoczęła nadawanie najlepszych filmowych produkcji w poniedziałkowym paśmie MegaHIT, a widzowie poznali Zygmunta Chajzera, bramki i kota Zonka – czyli teleturniej "Idź na całość”. W tym samym roku OBOP wykazał po raz pierwszy większy miesięczny udział Polsatu w grupie 16-49 niż TVP1.

 

"Świat według Kiepskich" i Polsat Sport 

 

Jesienią 1998 roku na naszej antenie zadebiutowały kultowe polskie produkcje komediowe „13 posterunek” i „Miodowe lata”, a w październiku 12,5 milionów Polaków wstrzymało oddech oglądając pierwszą zawodową walkę bokserską w Polsacie z udziałem Andrzeja Gołoty i Tima Whiterspoona. W tym samym roku Polsat kupił m.in. za pół miliona dolarów prawa do emisji światowego hitu filmowego – "Titanica".

 

Wiosną 1999 r. na antenie zadebiutował najdłużej emitowany sitcom w Polsce - "Świat według Kiepskich", a rok później, najpopularniejszy dziś kanał sportowy - Polsat Sport, który od 2007 roku nieprzerwanie jest najchętniej oglądaną stacją sportową w Polsce w grupie 16-49 (dane Nielsen Audience Measurement).

 

Rok 2002 przyniósł "Bar" i "Idola", którego kolejne edycje wykreowały kilka gwiazd polskiej sceny muzycznej. W czerwcu Polsat jako pierwsza w historii polskiej telewizji stacja komercyjna pokazał wszystkie mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii.

 

Polsat SuperHit Festiwal i Sylwestrowa Moc Przebojów

 

Od 2003 roku - pierwszej edycji Sopot TOPtrendy Festiwal, na festiwalowej scenie co roku pojawiają się najciekawsi debiutanci i uznane polskie muzyczne gwiazdy (od 2015 roku na Polsat SuperHit Festiwal).

 

W 2006 roku Telewizja Polsat po raz kolejny pokazała piłkarskie Mistrzostwa Świata, tym razem z Niemiec, a po raz pierwszy zorganizowała dwa wydarzenia, które na stałe weszły do ramówki stacji - kolędowanie z Polsatem oraz  "Sylwestrowa Moc Przebojów”. , by rok później koncert kolęd zrealizować w kościele św. Anny w Warszawie, a tradycja koncertów kolędowych w Polsacie dorównała tej związanej z „Kevinem samym w domu”.

 

Wiosną 2007 roku wystartował muzyczny show "jak Oni śpiewają", w którym wystąpili m.in. Grażyna Szapołowska i Jerzy Zelnik.

 

Polsat News i piłkarskie Euro

 

Rok 2008 ponownie był dla Polsatu przełomowy. Jako pierwsza stacja komercyjna w Polsce pokazał wszystkie mecze piłkarskiego EURO z Austrii i Szwajcarii.

 

Wystartował Polsat News, pierwszy kanał informacyjny w grupie Polsat, który podobnie jak program informacyjny Polsatu "Wydarzenia", od lat w kolejnych badaniach CBOS-u jest wskazywany jako najbardziej obiektywny, godny zaufania i apolityczny (raporty od 2012 do 2017 roku). Również w 2008 roku Polsat Sport jako pierwszy kanał grupy rozpoczął nadawanie w jakości HD.

 

"Kevin sam w domu"

 

Wiosną i jesienią 2010 roku zadebiutowały dwa seriale obyczajowe: "Hotel 52", który był realizowany przez siedem sezonów i "Szpilki na Giewoncie", które widzowie oglądali przez cztery sezony. Grudzień 2010 roku stał pod znakiem "Kevina samego w domu".

 

Fani filmu, poruszeni informacją, że po raz pierwszy od 10 lat Polsat nie pokaże go w święta Bożego Narodzenia, zasypali telewizję listami.

 

Świeckiej tradycji stało się zadość - kultowy „Kevin” w Polsacie został pokazany w pierwszy dzień świąt, a film obejrzały ponad 4 miliony widzów.

 

"Tylko muzyka. Must be the music"

 

W marcu 2011 roku pojawił się muzyczny talent show "Tylko muzyka. Must be the music", który przez ponad 5 lat emisji i 11 edycji zapoczątkował karierę wielu początkujących wykonawców, m.in. zespołów Enej i Lemon.

 

Od września 2012 na antenie goszczą serialowe "Przyjaciółki". W 2013 r. rozpoczęło się w Polsacie wielkie gotowanie w programach "Top Chef", a następnie "Hell’s Kitchen – Piekielna Kuchnia”.

 

Rok 2014 na antenie Polsatu to wielkie wydarzenia sportowe i jedno taneczne. W marcu zadebiutował gruntownie odświeżony "Taniec z Gwiazdami" - program legenda i światowy hit, który właśnie w Polsacie świętował w tym roku swoją 20. edycję w Polsce.

 

"Twoja Twarz Brzmi Znajomo"

 

We wrześniu serca kibiców najpierw zdobyli siatkarze sięgając po upragnione Mistrzostwo Świata, a finał z Brazylią, oglądało średnio 9,6 miliona widzów. Następnie polska piłkarska reprezentacja w eliminacjach piłkarskiego EURO 2016 na Stadionie Narodowym w Warszawie odniosła pierwsze, historyczne zwycięstwo nad drużyną Mistrzów Świata - Niemiec.

 

Jesienią stacja pokazała pierwszą edycję muzycznego show "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który bawi miliony widzów do dziś.

 

Latem 2016 roku Polsat transmitował turniej finałowy EURO z francuskich boisk.

 

Rok 2017  to m.in. serial "W rytmie serca", show "#Supermodelka Plus Size", w którym stacja udowodniła, że piękna nie da się zmierzyć centymetrem, a rozmiar 42 i większy też może być bardzo atrakcyjny oraz "Wyspę przetrwania" - Fidżi, na której 16 śmiałków rywalizowało o codzienny byt.

 

Telewizja Polsat

Telewizja Polsat/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie