1,2 mln zł dla byłych spindoktorów PiS za kampanię "Sprawiedliwe sądy"

Polska
1,2 mln zł dla byłych spindoktorów PiS za kampanię "Sprawiedliwe sądy"
Polsat News

Założona przez byłych specjalistów od wizerunku związanych z PiS spółka Solvere za realizację kampanii "Sprawiedliwe sądy" miała dostać prawie 1,2 mln zł - poinformował onet.pl. Jednak wcześniej wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej odpowiedzialnej za całą kampanię informował, że ta kwota wyniesie tylko 240 tys. zł. Fundacja poinformowała, że informacje są nieścisłe i oczekuje ich sprostowania.

Około 1,2 mln zł z pieniędzy wydanych przez rząd na kampanię "Sprawiedliwe sądy" trafiło do spółki Solvere założonej przez byłych specjalistów od wizerunku PiS.

 

Cztery faktury na 1,2 mln zł

 

Portal Onet.pl ustalił, że chodzi o wystawione do września faktury na łączną kwotę 1 mln 191 tys. 347 zł i 69 gr. Pieniądze miały trafić do spółki Solvere na podstawie czterech faktur. We wrześniu Onet ujawnił, że za akcją informacyjną, która miała ocieplić stosunek Polaków do reformy sądownictwa, stoją Anna Plakwicz i Piotr Matczuk - założyli oni spółkę Solvere.

 

Matczuk po wygranych przez PiS wyborach do Sejmu został szefem Centrum Informacyjnego Rządu, a Plakwicz - dyrektorką departamentu obsługi medialnej CIR. Oboje odeszli ze stanowisk w maju.

 

Premier Beata Szydło poinformowała o utworzeniu Polskiej Fundacji Narodowej z budżetem około 100 mln zł latem zeszłego roku. Celem fundacji miało być budowanie polskiej marki.

 

A na jej działalność co roku złożyły się wpłaty z 17 państwowych spółek: Enea, Energa, PGE, Grupa Azoty, Lotos, Tauron, PKN Orlen, PGNiG, PZU, PKO BP, GPW, KGHM, Totalizator Sportowy, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polskie Koleje Państwowe i Polski Holding Nieruchomości. Firmy te przeznaczają na ten cel kilkumilionowe kwoty co roku.

 

 

Podatnik płaci za kampanię PiS

 

Według ustaleń portalu onet.pl Polska Fundacja Narodowa miała z tych właśnie pieniędzy przeznaczyć na realizację kampanii wizerunkowej PiS 19 mln 817 tys. 760 zł. Miały się na tę kwotę składać m.in.: badania socjologiczne za 233 tys. 700 zł, kampania outdoorowa za 1 mln 476 tys. zł, kampania telewizyjna za 4,3 mln zł, reklama internetowa za niemal 3,7 mln zł, kampania searchowa (1 mln. 845 tys. zł) i działania wiralowe za 1 mln 845 tys. zł.

 

Ostatecznie koszty, według onet.pl, zostały ograniczone i miały wynieść około 16,5 mln zł.

 

Z kolei władze fundacji oficjalnie zapewniały, że koszt kampanii przekroczy nieco ponad 8 mln zł, a na konto spółki Solvere trafi w sumie tylko ok. 240 tys. zł. Mówił tak 14 września wiceprezes PFN Maciej Świrski w rozmowie z RFM FM.

 

Onet wystąpił do Polskiej Fundacji Narodowej z pytaniami o wydatki poniesione na kampanię "Sprawiedliwe sądy", które do chwili publikacji pozostały - według portalu - bez odpowiedzi. Sprawozdanie finansowe fundacji nie jest dostępne.

 

Także spółka Solvere sp. z o.o. nie odpowiedziała na pytania onet.pl.

 

Fundacja: wydano nie więcej niż 9 mln

 

Wydatki na projekt "Sądy" w ramach programu "Sprawiedliwość" do wtorku wyniosły nie więcej niż 9 mln zł - podało biuro komunikacji Polskiej Fundacji Narodowej. Według fundacji artykuł w onet.pl powstał w oparciu o kwoty planowane, ale faktycznie później nie wydatkowane.

 

"Tekst (...) został napisany w oparciu o dokument prezentowany na posiedzeniu Rady Fundacji przez Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej w dniu 22 września 2017 r. W dokumencie tym przedstawiono kwoty planowane wg. kosztorysu z 20 września 2017 r., a faktycznie później nie wydatkowane" - poinformowano.

 

Fundacja zarzuciła onetowi.pl, że celowo zmanipulował dane dotyczące kosztów - według fundacji połączono koszty planowane z wydatkami rzeczywiście poniesionymi. "Wydatki na projekt »Sądy« w ramach programu »Sprawiedliwość« do dnia 5 grudnia 2017 r. wyniosły nie więcej niż 9 mln zł" - napisano.

 

"Czytelnicy mediów, w których opublikowane zostały nieprawdziwe informacje powołujące się na artykuł w onet.pl zostali wprowadzeni w błąd. Wzywamy wszystkich do reagowania na nieprawdziwe i szkalujące informacje" - napisano w oświadczeniu.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze