W Niemczech dwa razy więcej wniosków o azyl niż w innych krajach UE

Świat
W Niemczech dwa razy więcej wniosków o azyl niż w innych krajach UE
Wikimedia Commons/Mstyslav Chernov/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

"Niemieckie władze migracyjne rozpatrzyły w pierwszym półroczu br. blisko dwukrotnie więcej wniosków o azyl niż wszystkie pozostałe kraje UE - 358 tysięcy" - podał niemiecki dziennik "Die Welt". Gazeta powołuje się na Eurostat.

Niemiecki Federalny Urząd Migracji i Uchodźców przekazał za pierwsze sześć miesięcy br. jeszcze wyższe dane - 388 tys. decyzji.

W 27 pozostałych krajach UE w tym czasie zapadły decyzje w 199 tys. przypadków.

 

"Die Welt" wyjaśnia, że liczba decyzji o azylu lepiej ilustruje aktualną sytuację poszczególnych krajów niż liczba składanych wniosków, gdyż wielu migrantów po złożeniu pierwszego wniosku w pierwszym kraju UE, do którego dociera, wyjeżdża do innego preferowanego kraju, przede wszystkim właśnie do Niemiec.

 

Od kwietnia 2016 roku do Niemiec przyjeżdża co miesiąc średnio 15 tys. migrantów szukających schronienia. W październiku było ich 15 170.

 

Wiele wniosków od obywateli tureckich

 

W październiku wnioski o azyl w Niemczech złożyło 1059 obywateli tureckich, co plasuje ten kraj na trzecim miejscu po Syrii i Iraku. Liczba wniosków od osób z tego kraju systematycznie rośnie: we wrześniu było ich 1016, w sierpniu 962.

 

- Coraz więcej osób ucieka przed islamistyczną dyktaturą (prezydenta Recepa Tayyipa - red.) Erdogana - powiedziała wiceprzewodnicząca klubu Lewica Sevim Dagdelen. Jej zdaniem ochrona potrzebna jest nie tylko dyplomatom i urzędnikom, lecz także "demokratom, przedstawicielom lewicy i Kurdom". Berlin powinien jej zdaniem zmienić swoją politykę wobec Turcji.

 

Napięcia na linii Berlin - Ankara

 

Niemiecka polityka azylowa wobec uciekinierów z Turcji doprowadziła do poważnych napięć między Berlinem a Ankarą.

 

Jak podał najnowszy "Der Spiegel", prezydent Erdogan proponował stronie niemieckiej wypuszczenie na wolność przetrzymywanych w więzieniach niemieckich dziennikarzy w zamian za wydanie tureckich oficerów, którzy schronili się w Niemczech. Berlin odrzucił propozycję.

Ponad 240 osób zginęło w nocy z 15 na 16 lipca 2016 roku, gdy uczestnicy zamachu stanu zaatakowali parlament i bezskutecznie próbowali obalić rząd. Następstwem udaremnionego puczu stało się aresztowanie ponad 50 tys. ludzi i obejmująca ponad 150 tys. osób czystka w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, wojsku, policji, oświacie i mediach.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze