Sondaż: pracodawcy wolą podnieść wynagrodzenia, niż zwiększyć zatrudnienie

Biznes
Sondaż: pracodawcy wolą podnieść wynagrodzenia, niż zwiększyć zatrudnienie
Pixabay.com/TygZam/Zdj. ilustracyjne

Coraz więcej przedsiębiorców planuje podwyżki dla swoich pracowników, spada zaś odsetek tych, którzy chcą zwiększyć zatrudnienie - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS Polska. Dodano, że rośnie odsetek przedsiębiorców prognozujących wzrost gospodarczy kraju.

Zaprezentowany w poniedziałek na konferencji prasowej sondaż przeprowadzono w IV kwartale br. wśród małych, średnich i dużych przedsiębiorców.

 

Z badania wynika, że o 14 pkt proc. w stosunku do poprzedniego kwartału - do 43 proc. - wzrósł odsetek firm, które planują podwyżki.

Dotyczy to przede wszystkim branży transportowej, gospodarki magazynowej i łączności (w sumie 54 proc. firm zapowiada większe pensje), przemysłu (48 proc. zapowiada podwyżki) i sektora nowoczesnych usług dla biznesu (45 proc.). Najmniej firm planujących podwyżki jest w sektorze pośrednictwa finansowego (18 proc.).

 

7 proc. przedsiębiorców chce zredukować załogę


Jednocześnie, jak wynika z badania, o 9 pkt proc., do 31 proc. spadł w porównaniu z poprzednim kwartałem odsetek przedsiębiorców, którzy zamierzają zwiększyć zatrudnienie. Ponadto 58 proc. chce pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie, a 7 proc. zredukować załogę.

 

Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników mają firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (42 proc.), z kolei największy odsetek tych, którzy zamierzają zredukować zatrudnienie jest w sektorze pośrednictwa finansowego (18 proc.).

 

- 9 pkt proc. to jest spora zmiana - komentowała na konferencji prasowej Katarzyna Gurszyńska, dyrektor Instytutu Badawczego Randstad. "To sygnał o tym, że zmienia się strategia firm" - dodała.

 

Jak mówiła, ten wynik badania może oznaczać, że pozyskiwanie nowych pracowników mogło się okazać dla firm droższe niż zakładały, więc zdecydowały się zmienić strategię i przez podwyżki zminimalizować ryzyko odejść.


"Pracodawcy odzyskują poczucie, że rynek idzie w dobrym kierunku"

 

Z badania wynika także, że od początku roku rośnie odsetek przedsiębiorców, którzy prognozują wzrost gospodarczy kraju w najbliższym półroczu (z 18 proc. w I kw. do 30 proc. w ostatnim badaniu).

 

- Pracodawcy odzyskują poczucie, że rynek idzie w dobrym kierunku, że mamy stabilny wzrost kwartał do kwartału - mówiła Gurszyńska. - 30 proc. to dużo, od dwóch lat tak dużej grupy przekonanych, że przed nami dobry czas, nie było - dodała.

 

W ramach badania także 67 proc. badanych deklarowało dobrą sytuację finansową swojej firmy. Najlepiej na swoją sytuację spoglądają przedsiębiorstwa zajmujące się obsługa nieruchomości i firm (79 proc.).

 

Sondaż Instytutu Badawczego Randstad (firma doradztwa personalnego) zostało zrealizowane przez TNS między 11 października a 10 listopada br. na reprezentatywnej próbie 1000 firm. W badaniu wypowiadały się osoby odpowiedzialne za politykę kadrową firm.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie