Słynny dyrygent z nowojorskiej opery oskarżony o molestowanie seksualne

Świat
Słynny dyrygent z nowojorskiej opery oskarżony o molestowanie seksualne
Wikimedia Commons/Ralph Daily

Nowojorska Metropolitan Opera (Met) zakomunikowała w niedzielę, że zawiesza wszelką współpracę ze światowej sławy dyrygentem Jamesem Levine do czasu wyjaśnienia wysuwanych przeciwko niemu oskarżeń o molestowanie seksualne.

"Pan Levine nie będzie w tym sezonie brał udziału w jakichkolwiek przedsięwzięciach Met, w tym dyrygowaniem zaplanowanych spektakli" głosi komunikat opublikowany przez generalnego dyrektora Metropolitan Opera Petera Gelba.

 

Poinformował też, że dochodzenie mające na celu wyjaśnienie zasadności wysuwanych przeciwko dyrygentowi oskarżeń powierzono byłemu prokuratorowi federalnemu Robertowi J. Cleary'emu.

 

Molestowanie nieletnich

 

Decyzję o zawieszeniu współpracy z Levinem, który przez 40 lat był dyrektorem ds. muzycznych Met, podjęto wkrótce po opublikowaniu przez dziennik "The New York Post" zarzutów pewnej kobiety, która twierdzi, że miała kontakt seksualny z Levinem kiedy była nastolatką. Miało do niego dojść w 1985 r. kiedy była piętnastolatką. Wówczas Levine miał 41 lat.

 

W niedzielę kolejny dziennik "The New York Times" opublikował podobne zarzuty dwóch innych osób.

 

Opera czeka na wyniki dochodzenia

 

Gelb oświadczył, że "w oparciu o te doniesienia Met podjęła decyzję o zawieszeniu współpracy w oczekiwaniu na wyniki dochodzenia". Dodał, że Levine odrzuca oskarżenia jako "całkowicie fałszywe".

 

- To jest tragedia dla wszystkich, których życie dotknęła - powiedział Gelb.

 

Przedstawiciele dyrekcji Met wyjaśnili, że już w ub. roku zapoznali się z raportem policji w sprawie oskarżeń wobec dyrygenta i wszczęli wewnętrzne śledztwo.

 

Dyrygował najważniejszymi orkiestrami świata

 

Levine, który jest nie tylko dyrygentem ale i pianistą, był dyrektorem ds. muzycznych Metropolitan Opera, jednej z czołowych scen operowych na świecie, w latach 1976 - 2016. Od tego czasu jest dyrektorem honorowym. Był również m. in. głównym dyrygentem Orkiestry Filharmonicznej w Monachium i Boston Symphony Orchestra. Dokonał wielu nagrań płytowych, a także radiowych i telewizyjnych.

 

Oskarżenia przeciwko Levine'owi o molestowanie seksualne wpisują się w cały szereg wcześniejszych podobnych oskarżeń wobec znanych osobistości ze świata mediów, rozrywki, filmu i kultury.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze