Powstanie sekcja ds. odwołań od decyzji dezubekizacyjnych. Ma kosztować milion zł miesięcznie

Polska
Powstanie sekcja ds. odwołań od decyzji dezubekizacyjnych. Ma kosztować milion zł miesięcznie
Polsat News

Powstająca sekcja da pracę 121 osobom - informuje "Rzeczpospolita". Resort sprawiedliwości potwierdził gazecie, że rząd wyłoży pieniądze na nowe etaty dla sędziów, ich asystentów i urzędników z warszawskiego Sądu Okręgowego, który będzie rozpatrywał odwołania funkcjonariuszy objętych ustawą dezubekizacyjną. Koszty z tym związane mają wynieść około miliona zł miesięcznie.

"Rz" podaje, że według danych MSWiA z końca października ustawą dezubekizacyjną objęto ponad 38 tys. osób. Do tej pory do Sądu Okręgowego w Warszawie (tylko on rozpatruje te sprawy) wpłynęło już 3906 odwołań od decyzji obniżających emerytury i renty byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

 

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", rozpatrywać ma je specjalnie do tego utworzona sekcja. Warszawski sąd obliczył, że aby je sprawnie rozpatrzyć, trzeba powiększyć zatrudnienie o 25 nowych sędziów, drugie tyle asystentów oraz 75 urzędników.

 

Komisja zajmie się nawet 60 tys. spraw

 

Rząd nieco modyfikuje ten plan. - W projekcie budżetu państwa na przyszły rok zostały zaplanowane wydatki na utworzenie od 1 stycznia 2018 r. 30 etatów sędziowskich, 15 etatów asystenckich i 74 etatów urzędniczych - poinformował "Rz" Jerzy Kubrak z biura komunikacji ministerstwa.

 

Jak informuje "Rz", warszawski sąd szacuje, że liczba odwołań, którą będzie musiał rozpatrzyć, to 40-60 tys. spraw - w tym świadczenia dla rodzin czy dzieci zmarłego funkcjonariusza.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze