Premier Malty: ośmiu zatrzymanych ws. zabójstwa dziennikarki

Świat
Premier Malty: ośmiu zatrzymanych ws. zabójstwa dziennikarki
Wikimedia Commons/Continentaleurope/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

- Maltańska policja zatrzymała osiem osób w związku z zabójstwem dziennikarki i blogerki Daphne Caruany Galizii, która zginęła 16 października w wybuchu bomby - ogłosił premier Malty Joseph Muscat.

Poranna operacja policji, sił zbrojnych i wywiadu stanowi pierwszy przełom w śledztwie w sprawie morderstwa, które wywołało oburzenie w tym wyspiarskim kraju i poza jego granicami.

 

"Są obywatelami Malty"

 

- Zatrzymano osiem osób, co do których istnieją uzasadnione podejrzenia o udział w zabójstwie Daphne Caruany Galizii - oświadczył premier. Jak wyjaśnił, policja ma 48 godzin, by ich przesłuchać i postanowić, czy przekazać ich wymiarowi sprawiedliwości.

 

- Wszyscy zatrzymani są obywatelami Malty, niektórzy z nich byli wcześniej znani policji - powiedział Muscat. Przypomniał, że maltańscy śledczy korzystali m.in. z pomocy FBI i Europolu.

 

- Chciałbym podkreślić zaangażowanie państwa i moje osobiste zobowiązanie, by postawić przed sądem osoby, które mogły zlecić to przestępstwo lub go dokonać - dodał.

 

Ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki

 

53-letnia Caruana Galizia na popularnym blogu ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków i skandalach. Atakowała premiera Muscata, a ostatnio także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers, które obnażyło powiązania między wiodącymi politykami i spółkami-krzakami.

 

16 października samochód Caruany Galizii został wysadzony w powietrze w pobliżu jej domu w miejscowości Bidnija w północnej części Malty. Kobieta zginęła na miejscu.

 

- Gdziekolwiek spojrzysz, sami oszuści. Sytuacja jest beznadziejna - napisała tuż przed śmiercią na blogu Running Commentary. Malta jest uważana za raj podatkowy w UE i przyciąga firmy oraz pieniądze spoza Europy.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie