Mucha: wiele jest sfer, w których obecna konstytucja jest nieadekwatna

Polska
Mucha: wiele jest sfer, w których obecna konstytucja jest nieadekwatna
Polsat News

- Jest wiele sfer, w których obecna konstytucja jest blankietowa, w których jest ona po 20 latach nieadekwatna, nie gwarantuje prawa podmiotowego - powiedział w poniedziałek we Wrocławiu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Mucha wziął udział w spotkaniu dyskusyjnym pt. "Prawo do nauki - system edukacji według nowoczesnej konstytucji". Odbyło się ono w ramach prowadzonych przez Kancelarię Prezydenta konsultacji, które mają związek z inicjatywą Andrzeja Dudy zorganizowania w przyszłym roku referendum na temat zmian w ustawie zasadniczej.

 

Minister podkreślił, że na podstawie szeroko zakrojonych konsultacji - w tym spotkań otwartych i debat eksperckich - opracowanych zostanie około dziesięciu pytań do referendum. - Jednoznaczna odpowiedź narodu na te pytania w głosowaniu powszechnym przesądzi o kierunkach zmian konstytucji - powiedział pełnomocnik prezydent ds. referendum.

 

"Niewłaściwie sformułowana" i "po 20 latach w wielu sferach nieadekwatna"

 

Jak przypomniał, referendum zostało zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. - Polacy wypowiedzą się co do tego, czy są za utrzymaniem konstytucji z 1997 r., czy za jej zmianą, czy są za przyjęciem nowej ustawy zasadniczej czy nowelizacją istniejącej - podkreślił Mucha.

 

Zauważył, że konstytucja z 1997 r. została przyjęta przed wystąpieniem Polski do UE i NATO. - Mamy z praktyki doświadczenia o jej brakach. Warto przypomnieć spór kompetencyjny jeśli chodzi o kwestie reprezentacji Polski na arenie międzynarodowej, na forum UE, pomiędzy Prezesem Rady Ministrów a Prezydentem RP - zaznaczył minister.

 

Dodał, że w konstytucji z 1997 r. jest wiele sfer, w których jest ona "blankietowa". - W których nie gwarantuje prawa podmiotowego; są takie sfery, gdzie konstytucja jest niewłaściwie sformułowana, wiele jest sfer, w których jest ona po 20 latach nieadekwatna - powiedział prezydencki minister.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie