MON przesłało BBN propozycje ws. systemu dowodzenia. BBN: wyrażamy satysfakcję, że MON dąży do kompromisu

Polska
MON przesłało BBN propozycje ws. systemu dowodzenia. BBN: wyrażamy satysfakcję, że MON dąży do kompromisu
PAP/Tytus Żmijewski

Szef MON Antoni Macierewicz przesłał szefowi BBN Pawłowi Solochowi nową propozycję organizacji "Systemu Kierowania i Dowodzenia Sił Zbrojnych RP". Jak informuje MON, modyfikacja usuwa punkty dyskusyjne pomiędzy MON i BBN. MON proponuje m.in. przywrócenie Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych RP. - Propozycje MON zostaną przeanalizowane - powiedział w poniedziałek zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała.

- Potwierdzam, że MON przesłał odpowiedź na naszą propozycję reformy systemu kierowania i dowodzenia, przekazaną do ministerstwa przed dwoma miesiącami. Wyrażamy też satysfakcję, że po stronie resortu obrony pojawiła się wola szukania kompromisowych rozwiązań - powiedział zastępca szefa BBN.

 

- Propozycje te będą poddane analizie. Mam nadzieję, że nie będą to zmiany jedynie kosmetyczne, a faktycznie zmierzające do zapewnienia warunków do prowadzenia połączonych operacji i połączonego szkolenia, co od początku było postulowane przez BBN - dodał. Zapowiedział, że "pełną opinię co do propozycji będziemy mogli przedstawić ministerstwu dopiero po dokładnej analizie".

 

"Przywrócenie jednolitości i hierarchiczności systemu dowodzenia"

 

"Nowa propozycja jeszcze wyraźniej, zgodnie z wyborczymi zapowiedziami Prawa i Sprawiedliwości oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy kładzie nacisk na przywrócenie, skupionej w ręku szefa Sztabu Generalnego WP, jednolitości i hierarchiczności systemu dowodzenia, przy możliwie prostych rozwiązaniach organizacyjnych" - głosi poniedziałkowy komunikat resortu.

 

Według MON, nowa propozycja "umożliwia prowadzenie nie tylko połączonych operacji, ale także połączonego szkolenia w trakcie pokoju".

 

"W sposób jaśniejszy zostają zarysowane relacje szefa Sztabu Generalnego WP z podlegającymi mu Inspektoratem Szkolenia i Dowodzenia i Inspektoratem Wsparcia, które mają być kierowane przez zastępców szefa Sztabu Generalnego WP, przecinając spekulacje na temat odrębności tych organów" - podkreśla resort obrony.

 

"Usuwa punkty dyskusyjne"

 

"Dzięki temu, wprowadzona modyfikacja usuwa punkty dyskusyjne pomiędzy MON i BBN i daje pole manewru do decyzji Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, przy zachowaniu konstytucyjnej i ustawowej roli ministra obrony narodowej do wypracowania rozwiązań w dziedzinie obronności" - dodano.

 

Jak poinformowało MON, "zgodnie ze sprawdzonymi międzynarodowymi wzorcami, wprowadzone zostają z powrotem Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych RP".

 

"Jest to także wyjściem naprzeciw konstytucyjnej prerogatywie Prezydenta RP do mianowania dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Zarówno poprzedni kształt propozycji MON, jak i zmodyfikowana wersja jest zgodna i spójna z rekomendacjami Strategicznego Przeglądu Obronnego, w tym ćwiczeń Zima 17, podczas których testowano założenia wojennego systemu dowodzenia" - poinformowała ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzeczniczka resortu Antoniego Macierewicza.

 

PAP

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie