"Jakakolwiek forma nacisku na media jest niedopuszczalna". Poroszenko krytykuje blokadę prorosyjskiej stacji telewizyjnej

Świat
"Jakakolwiek forma nacisku na media jest niedopuszczalna". Poroszenko krytykuje blokadę prorosyjskiej stacji telewizyjnej
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Antyprezydencka demonstracja w Kijowie.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wypowiedział się przeciwko naciskom na media i skrytykował blokadę oskarżanej o prorosyjskie sympatie telewizji NewsOne. Według samej stacji blokada ma związek z transmisją niedzielnej demonstracji antyprezydenckiej.

"Jakakolwiek forma nacisku na media, a tym bardziej ich blokowanie, jest niedopuszczalne" - napisał Poroszenko w poniedziałek na Facebooku.

 

"Tak samo jak niedopuszczalne są próby usprawiedliwiania działań państwa agresora przeciwko Ukrainie oraz przyklaskiwanie propagandzie rosyjskiej w tym w takich kwestiach, jak ocena rewolucji godności" - dodał prezydent.

 

Worki z piaskiem i drut kolczasty


W niedzielę wieczorem przed siedzibą NewsOne w Kijowie pojawili się zamaskowani ludzie, którzy zażądali od właściciela stacji przeprosin za jego wypowiedź, że rewolucja na Ukrainie z przełomu 2013 i 2014 roku była zamachem stanu. Przed bramą budynku rozłożyli worki z piaskiem i rozciągnęli drut kolczasty, rozpalili tam także ogniska.

 

Stacja oświadczyła, że blokada jest zemstą władz za transmisję marszu na rzecz impeachmentu prezydenta Poroszenki, który poprowadził tego dnia jego przeciwnik, były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.

 

Właściciel stacji to pochodzący z Charkowa na wschodzie kraju Jewhen Murawiow. Obecnie jest deputowanym niezrzeszonym w parlamencie Ukrainy, gdzie wcześniej zasiadał jako poseł prorosyjskiej Partii Regionów ukrywającego się w Rosji byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

 

NewsOne jest kanałem informacyjnym często krytykowanym za prorosyjskie stanowisko i uprawianie polityki antyukraińskiej.

 

Saakaszwili, którego w lipcu Poroszenko pozbawił ukraińskiego obywatelstwa, wraz ze swą partią Ruch Nowych Sił domaga się teraz m.in. wcześniejszych wyborów parlamentarnych i ustąpienia szefa państwa. W niedzielę zwołał w Kijowie marsz na rzecz impeachmentu Poroszenki, w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze