Romowie z całej Polski modlili się na Jasnej Górze

Polska
Romowie z całej Polski modlili się na Jasnej Górze
PAP/Waldemar Deska

Około 350 osób zgromadziła w niedzielę na Jasnej Górze 36. Pielgrzymka Romów. Do Częstochowy przyjechali przedstawiciele społeczności romskiej z całego kraju. Po południu uczestniczyli we mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Krajowy duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki przypomniał, że ogólnopolskie pielgrzymki romskie do Częstochowy rozpoczęły się w 1981 r.

 

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry ważnym punktem tegorocznego spotkania była promocja pierwszego w Polsce "Romskiego modlitewnika i śpiewnika", opracowanego przez Andrzeja Sochaja, zastępcy dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

 

"Nie spotkałem Roma ateisty"

 

- "Romski modlitewnik i śpiewnik" został opublikowany w tym roku w listopadzie. Został on wydany po to, żeby przede wszystkim umożliwić Romom w Polsce modlitwy w ich ojczystym romskim języku. Są w nim zawarte niektóre modlitwy i pieśni w języku romskim, ale także umieściłem w nim szereg modlitw w języku polskim, bo są to Romowie żyjący w Polsce - powiedział autor opracowania w wypowiedzi dla BPJG.

 

- Moją intencją było również to, żeby pomóc ks. Opockiemu, który jest duszpasterzem Romów w jego posłudze duszpasterskiej, ale chciałem pomóc przede wszystkim tym, do których jest adresowana jego posługa, czyli samym Romom, by jeszcze bardzie pogłębili swoją wiedzę (…) - dodał Sochaj.

 

Ks. Opocki zauważył, że w Polsce dominuje stereotypowe myślenie o przedstawicielach tej mniejszości. - Trzeba pamiętać, że od Romów też można się nauczyć. Nie spotkałem Roma ateisty. Czczą Matkę Bożą, czczą zmarłych, budują wielkie pomniki i grobowce, i pamiętają o zmarłych, zamawiają msze św., są to ludzie, którym trzeba tą wiarę jeszcze uświadomić, ale bardzo są spragnieni Pana Boga, Matki Bożej (…) - wskazał.

 

"Chcielibyśmy przez tę pielgrzymkę trochę zmienić pewien stereotyp"

 

Po południu uczestnicy pielgrzymki uczestniczyli we mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, nabożeństwu przewodniczył biskup Krzysztof Zadarko, który jest przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

 

- Romowie przynależą w większości do tej religii, gdzie osiedlają się na trochę dłuższy czas. Dzisiaj ta mentalność Romów zmienia się na skutek bardzo rozbudowanych już programów integracyjnych - wskazał biskup i dodał, że właśnie wiara odgrywa bardzo ważną rolę w integracji społeczności romskiej.

 

- Chcielibyśmy przez tę pielgrzymkę może trochę zmienić pewien stereotyp, nie powiem, że uprzedzenia, które też chyba są, ale jednak bardziej ten stereotyp Romów, czy Cyganów potocznie mówiąc i razem modlić się tu u Matki Bożej, która jest Królową Polski, czyli wszystkich Polaków, również tych, którzy są mniejszościami - podsumował bp Zadarko.

 

Romowie mają w naszym kraju status mniejszości etnicznej. W Polsce mieszka 20-35 tys. osób posługujących się językiem romskim.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie