Zmarł operator Maciej Kijowski, autor zdjęć m.in. do "Dwóch ludzi z szafą"

Polska
Zmarł operator Maciej Kijowski, autor zdjęć m.in. do "Dwóch ludzi z szafą"
zdj. ilustracyjne/PWSFTviT w Łodzi/Łódzka Szkoła Filmowa/Facebook.com

W wieku 82 lat zmarł operator filmowy Maciej Kijowski, autor zdjęć do ponad 50 filmów i seriali m.in. "Komedii małżeńskiej", "Diabła", "Dwóch ludzi z szafą" czy "Plebanii" - poinformowało na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Maciej Kijowski urodził się 1 stycznia 1935 r. w Bereźnie (obecnie Białoruś). Studia na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi ukończył w 1959 r. Wtedy stworzył zdjęcia m.in. do legendarnej etiudy Romana Polańskiego - "Dwaj ludzie z szafą".

 

W latach 60. pracował jako operator kamery m.in. na planie "Wyspy złoczyńców" (reż. Stanisław Jędryka), "Matki Joanny od Aniołów" (reż. Jerzy Kawalerowicz), "Soli ziemi czarnej" (reż. Kazimierz Kutz), "Wszystko na sprzedaż" (reż. Andrzej Wajda), czy "Trzeciej części nocy" (reż. Andrzej Żuławski).

 

W 1972 r. zadebiutował jako samodzielny operator zdjęciami do "Diabła" Andrzeja Żuławskiego. Był też odpowiedzialny za zdjęcia do popularnego serialu telewizyjnego "Plebania" (od 2000 do 2011 r.).

 

 

Autor zdjęć do filmów i seriali

 

Maciej Kijowski był autorem zdjęć do ponad 50 filmów i seriali, m.in. "Drzwi w murze", "Najważniejszego dnia życia", "Zaklętego dworu", "Gwiazd porannych", "Bołdyna", "Kamiennych tablic", "Dziewczyny z Mazur", "Komedii małżeńskiej", "Wrzeciona czasu" i "Słonecznego zegara". Wtedy współpracował m.in. z takimi reżyserami jak: Roman Załuski, Andrzej Kondratiuk, Wiesław Romanowski czy Julian Dziedzina.

 

Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zmarł 30 listopada w Warszawie; nabożeństwo żałobne w jego intencji odbędzie się we wtorek o godz. 12.00 w kościele Św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!