Starcie protestantów z policjantami przed zjazdem AfD. Użyto armatek wodnych

Świat
Starcie protestantów z policjantami przed zjazdem AfD. Użyto armatek wodnych
PAP/EPA/SRDJAN SUKI

Przed rozpoczęciem zjazdu Alternatywy dla Niemiec (AfD) w sobotę w Hanowerze doszło do zajść, w których rannych zostało kilku policjantów i co najmniej jeden uczestnik demonstracji. Protestujący blokowali dojazd do miejsca obrad, policja użyła armatek wodnych.

Siły porządkowe zlikwidowały blokady, w których uczestniczyło kilkuset przeciwników antymigranckiej i antyislamskiej partii. Zjazd rozpoczął się z opóźnieniem, ponieważ część delegatów nie dotarła na czas do centrum kongresowego.

 

Jak podała policja, funkcjonariuszy obrzucono kamieniami i butelkami. Jeden z demonstrantów, który przykuł się łańcuchem do metalowej piramidy, złamał nogę i został odwieziony do szpitala.

 

"Precz z rasistami i nazistami" 

 

Do śródmieścia Hanoweru, gdzie ma odbyć się wiec przeciwników AfD, ściągają setki demonstrantów z transparentami "Precz z rasistami i nazistami - Refugees welcome" i "Solidarność zamiast prawicowej nagonki" - pisze agencja dpa.

 

W wyborach parlamentarnych 24 września AfD odniosła duży sukces stając się trzecią siłą w kraju. Określane przez niemieckie media jako "prawicowo-populistyczne" ugrupowanie zdobyło 12,6 proc. głosów i wprowadziło po raz pierwszy do Bundestagu swoich posłów.

 

Ograniczenie wpływów islamu i poprawa relacji z Rosją

 

Partia powstała na początku 2013 roku na fali sprzeciwu wobec pomocy finansowej dla Grecji i innych zadłużonych krajów UE. Od 2015 roku głównym hasłem ugrupowania jest zamknięcie granic dla migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, ograniczenie wpływów islamu, zaostrzenie walki z przestępczością oraz poprawa relacji z Rosją.

 

W przemówieniu otwierającym zjazd szef AfD Joerg Meuthen powiedział, że jego partia jest jedyną siłą w kraju prowadzącą "politykę patriotyczną" dla Niemiec.

 

Podczas dwudniowego zjazdu wybrane zostaną nowe władze partii.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie