Atak zimy w Hiszpanii. Ogromne utrudnienia na drogach

Świat
Atak zimy w Hiszpanii. Ogromne utrudnienia na drogach
PAP/EPA/GORKA ESTRADA

W związku z intensywnymi opadami śniegu w dziewięciu prowincjach Hiszpanii zablokowanych zostało kilkadziesiąt dróg. Najtrudniejsze warunki panują w Nawarze, Kantabrii oraz w Asturii, w północnej części kraju. Znaczący spadek temperatur zanotowano także w Kastylii-La Manchy, na Balearach oraz w Katalonii, gdzie temperatura spadła w nocy do 2 st.C.

Jak poinformowały w piątek wieczorem władze hiszpańskiej obrony cywilnej, w związku z intensywnymi opadami deszczu i śniegu na drogi wyjechało w północnej części kraju kilkaset pługów śnieżnych, z czego ponad 130 w samej tylko wspólnocie autonomicznej Kraju Basków.

 

W piątek wieczorem z powodu intensywnych opadów śniegu zamknięte zostały baskijskie porty Zegama i Elgueta.

 

Trudne warunki, charakteryzujące się spadkiem temperatur poniżej 0 st.C oraz intensywnymi opadami śniegu, występują również m.in. w Asturii i Kantabrii oraz Katalonii. 

 

Pustki na ulicach Barcelony

 

Mieszkająca w Barcelonie restauratorka Jacquelin Suarez powiedziała, że notowany od czwartku spadek temperatur w głównym mieście Katalonii wpływa negatywnie na obroty sektora gastronomicznego.

 

- W piątek po południu na ulicach miasta widocznych było niewielu mieszkańców. Inni, którzy zwykle wychodzą na spacery i jedzą kolacje w restauracjach, woleli pozostać w swoich domach. W weekend, podczas którego zapowiadany jest dalszy spadek temperatur, nie spodziewamy się licznych wizyt ze strony turystów - powiedziała Suarez.

 

W środkowej części Hiszpanii spadkowi temperatur towarzyszą opady śniegu z deszczem, m.in. w okolicach Burgos i Palencii.

Z kolei w Valladolid oraz w Madrycie temperatura spadła w nocy do -3 st. C, a na jezdniach ruch pojazdów utrudnia gołoledź.

 

Utrzymaja się niskie temperatury

 

Meteorolodzy przewidują, że w najbliższych dniach na terenie Hiszpanii utrzymają się niskie temperatury, a w jej północnej części opady śniegu. Wskazują, że niespodziewany atak zimy może okazać się korzystny dla podniesienia poziomu wody w hiszpańskich rzekach i tym samym stać się sprzymierzeńcem w walce z trwającą od kilkudziesięciu miesięcy rekordową suszą.

 

Od kilku tygodni gminy Hiszpanii kierują liczne apele o pomoc do rządu Mariano Rajoya w związku z suszą. Jednym z podstawowych problemów są niedobory wody w dwóch głównych rzekach Półwyspu Iberyjskiego: Tagu i Duero.

 

PAP

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie