Zamachowiec ze Stambułu zabity podczas operacji antyterrorystycznej w Gruzji

Świat
Zamachowiec ze Stambułu zabity podczas operacji antyterrorystycznej w Gruzji
Reuters

Były dżihadysta, podejrzewany o zorganizowanie zamachu na lotnisku w Stambule w 2016 roku, został zabity w ubiegłym tygodniu podczas operacji antyterrorystycznej w stolicy Gruzji, Tbilisi - poinformowała w piątek rzeczniczka gruzińskich służb specjalnych.

- Potwierdzono, że jednym z zabitych podczas operacji był Achmed Czatajew - powiedziała rzeczniczka Nino Guiorgobiani na konferencji prasowej.

 

Trzej uzbrojeni mężczyźni, którzy zabarykadowali się w bloku mieszkalnym na przedmieściach Tbilisi, zostali zabici 22 listopada, a czwartego zatrzymano po 20 godzinach.

 

Tureckie media zidentyfikowały Czeczena Czatajewa jako organizatora potrójnego ataku przeprowadzonego przez zamachowców samobójców wieczorem 28 czerwca 2016 roku na lotnisku Ataturka w Stambule, jednym z największych w Europie. Śmierć poniosło wtedy 47 osób, a obrażenia odniosło ponad 160. Według tureckiego dziennika "Hurriyet" Czatajew był szefem komórki Państwa Islamskiego (IS) w Stambule.

 

Wcześniej skazany za przemyt broni

 

Czatajew został skazany w 2008 roku w Szwecji za przemyt broni automatycznej i ręcznej; w styczniu 2009 roku wyszedł z więzienia. Rok później aresztowano go na Ukrainie na podstawie międzynarodowego listu gończego wydanego przez Interpol w 2008 roku na wniosek Rosji, która zarzucała mu finansowanie ugrupowań terrorystycznych w Turcji. Jednak Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie zezwolił na jego ekstradycję. Podobna sytuacja powtórzyła się w Bułgarii i sąd apelacyjny w Płowdiwie nie zgodził się na wydanie go Rosji.

 

Obrońcy Czatajewa powoływali się na jego status uchodźcy politycznego, który w 2003 roku otrzymał w Austrii po ucieczce z Czeczenii.

 

Proces oskarżonych o zamach na lotnisku w Stambule rozpoczął się 13 listopada w sądzie w Silivri na przedmieściach Stambułu. Cztery osoby są sądzone zaocznie, gdyż wciąż są poszukiwane. Wśród oskarżonych jest 16 Rosjan, a także Czeczeni, Tunezyjczycy, Egipcjanie, Algierczycy, Syryjczycy i Turcy. Każdemu z oskarżonych grozi kara dożywocia za "próbę obalenia porządku konstytucyjnego" i za zabójstwa, a także od 2 132 do 3 342 lat więzienia za "założenie organizacji terrorystycznej i kierowanie nią".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie