Tusk: klucz do przyszłości w Wielkiej Brytanii jest w Dublinie

Świat
Tusk: klucz do przyszłości w Wielkiej Brytanii jest w Dublinie
PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w piątek po rozmowach z irlandzkim premierem Leo Varadkarem, że "klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii (...) jest w Dublinie", i zapewnił o wsparciu UE w sporze dotyczącym granicy z Irlandią Północną.

Na wspólnej konferencji prasowej po godzinnych rozmowach Tusk zapewniał Varadkara, że "jeśli oferta Wielkiej Brytanii będzie nieakceptowalna dla Irlandii, to będzie nieakceptowalna dla Unii Europejskiej". -Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych brytyjskich polityków to może być trudne do zrozumienia - dodał.

 

Szef RE powtórzył, że przed zaproponowaniem wytycznych dotyczących okresu przejściowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także przyszłych relacji handlowych będzie rozmawiał z Varadkarem w celu sprawdzenia, czy brytyjskie propozycje są akceptowalne dla irlandzkich władz.

 

Jak zaznaczył, "Unia Europejska w pełni popiera was (Irlandię) i wasze żądanie, że nie powinno być twardej granicy na wyspie Irlandii po Brexicie", a "żądanie Irlandii jest żądaniem UE".

 

"To Wielka Brytania rozpoczęła Brexit"

 

Tusk przypomniał, że brytyjska premier Theresa May ma czas do poniedziałku na przedstawienie swojej ostatecznej propozycji, która będzie podstawą do grudniowych dyskusji na szczycie Rady Europejskiej, w trakcie którego liderzy 27 państw członkowskich zdecydują o tym, czy wykonano "wystarczający postęp" w negocjacjach, aby przejść do kolejnego etapu rozmów.

 

- To Wielka Brytania rozpoczęła Brexit i jest jej odpowiedzialnością, aby przedstawić wiarygodne zobowiązanie dotyczące zrobienia tego, co konieczne, aby uniknąć twardej granicy - podkreślił były polski premier.

 

Granica między Irlandią a Irlandią Północną


Po zakończeniu Brexitu Irlandia Północna jako jedyna część Zjednoczonego Królestwa będzie miała granicę lądową z krajem członkowskim Wspólnoty - Irlandią. Rząd w Londynie i liderzy północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) argumentowali, że nie należy dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią i Irlandią Północną, ale jednocześnie opowiedzieli się za wyjściem z unii celnej i wspólnego rynku, co zamyka drogę do zachowania status quo.

 

Przyszłość relacji między Irlandią Północną a Irlandią jest jedną z trzech kwestii omawianych w pierwszej rundzie negocjacji między Wielką Brytanią a UE.

 

W poniedziałek May pojedzie do Brukseli, gdzie spotka się z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. W środę ambasadorowie 27 państw członkowskich mają rozpocząć pracę nad wstępnymi konkluzjami szczytu Rady Europejskiej, który jest zaplanowany na 14-15 grudnia br.

 

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie