Minister kultury wybierze nowego dyrektora PISF. Najwyższe oceny Komisji Konkursowej uzyskały dwie osoby

Polska
Minister kultury wybierze nowego dyrektora PISF. Najwyższe oceny Komisji Konkursowej uzyskały dwie osoby
Polsat News

Radosław Śmigulski i Izabela Kiszka-Hoflik uzyskali najwyższe oceny Komisji Konkursowej do przeprowadzenia konkursu na dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - poinformowano w piątek w komunikacie komisji. Ostatecznego wyboru dyrektora PISF dokona minister kultury prof. Piotr Gliński.

"Komisja Konkursowa w obecności 11 członków Komisji postanowiła ocenić kandydatów w następujący sposób: W świetle przyjętych wcześniej kryteriów oceny żaden z kandydatów nie przedstawił koncepcji w pełni odpowiadającej wyzwaniom stojącym przed Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i jednocześnie uwzględniającej zmieniające się realia społeczno-polityczne oraz technologiczne w kraju i na świecie" - zaznaczono w komunikacie komisji.

 

Najwyższe oceny Komisji Konkursowej

 

Po przeprowadzonej dyskusji w gronie członków Komisji Konkursowej najwyższe oceny uzyskali kandydaci: Radosław Śmigulski i Izabela Kiszka-Hoflik.

 

"Komisja Konkursowa postanowiła przekazać niezwłocznie Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego ocenę kandydatów wraz z całą dokumentacją" - dodano w komunikacie.

 

Nowego szefa PISF minister kultury powoła na podstawie ocen wystawionych przez Komisję Konkursową.

 

W składzie Komisji Konkursowej znaleźli się: Krzysztof Zanussi, Alicja Grawon-Jaksik, Jan Pawlicki, Krzysztof Turkowski, Mariusz Łukomski, Igor Ostrowski, Barbara Kwiatkowska-Przybyła, Włodzimierz Niderhaus, Rafał Wieczyński, Piotr Dumała i Michał Góras.

 

Do konkursu zgłosiło się 7 kandydatów

 

Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się 22 listopada. Do konkursu zgłosiło się 9 osób; po ocenie wymogów formalnych złożonych zgłoszeń do dalszego postępowania zostało dopuszczonych 7 kandydatów: Sławomir Bardski, Zbigniew Dowgiałło, Andrzej Jachimczyk, Izabela Kiszka-Hoflik, Włodzimierz Matuszewski, Radosław Śmigulski, Dariusz Zawiślak.

 

W środę ogłoszono, że do dalszego etapu konkursu dostali się Andrzej Jachimczyk, Izabela Kiszka-Hoflik (p.o. dyrektora PISF), Radosław Śmigulski.

 

Konkurs na nowego dyrektora PISF został ogłoszony pod koniec października.

 

9 października, pomimo negatywnej opinii Rady PISF, z funkcji dyrektora PISF przed upływem kadencji została odwołana Magdalena Sroka. MKiDN argumentowało zwolnienie Sroki "naruszeniem przez nią podstawowych obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszeniem przepisów prawa w związku z listem dyrektor PISF do Christophera J. Dodda, prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Producentów Filmowych". Według ministra kultury, Sroka naraziła na szwank wizerunek Polski i polskich instytucji kultury na arenie międzynarodowej.

 

P.o. dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej została Izabela Kiszka-Hoflik.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie