"Mam pewność, że prezydent podpisze ustawy o KRS i SN"

Świat

Mam pewność, że prezydent podpisze ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zapewnił, że Senat "pochyli się szczególnie nisko" nad tymi dwoma projektami ustaw.

Karczewski pytany przez dziennikarzy, jak ocenia wprowadzone przez PiS poprawki do prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN, odparł: "Nie znam szczegółów ale jestem optymistą". Zapewnił, że jeśli będą jeszcze potrzebne "korekty" tych przepisów, zajmie się tym Senat. - Pochylimy się nad tymi dwoma ustawami szczególnie nisko - zadeklarował.

 

Marszałek Senatu dopytywany, czy według niego tym razem prezydent Andrzej Duda podpisze ustawy o SN i KRS, odpowiedział: "Mam taką nadzieję, a nawet pewność, że pan prezydent podpisze obie ustawy".

 

Według Karczewskiego reforma wymiaru sprawiedliwości jest bardzo ważna i istotna, bo - jak wskazywał - czeka na nią społeczeństwo.

 

II czytanie ustaw o KRS i SN

 

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

Marszałek Senatu w piątek wziął udział w nieformalnym spotkaniu z szefami parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. W rozmowach miał też uczestniczyć marszałek Sejmu Marek Kuchciński, jednak w czwartek wieczorem wrócił z Węgier do Polski. Marszałek zapoznaje się z bieżącym stanem prac komisji sejmowych m.in dotyczących projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie