"FAZ": program 500 plus odciąża niemieckich podatników

Świat
"FAZ": program 500 plus odciąża niemieckich podatników
Pixabay/martaposemuckel

Wprowadzony w Polsce program 500 plus powoduje, że Niemcy mogą wypłacać Polakom mniejsze zasiłki na dzieci - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Według dziennika niemiecki budżet zaoszczędził dzięki temu około 32 miliony euro.

"FAZ" powołuje się na dane Federalnej Agencji Pracy.

 

Jak czytamy, z powodu 500 plus Niemcy mogą wypłacać Polakom uprawnionym do świadczeń w Niemczech niższe zasiłki na dzieci żyjące w Polsce. Regulują to unijne przepisy.

 

Zgodnie z nimi kraj wypłacający świadczenia musi jedynie pokryć różnicę w wysokości świadczeń na dzieci u siebie i w kraju, w którym dzieci mieszkają. Dotychczas różnica ta była bardzo duża, ale po wprowadzeniu 500 plus wyraźnie zmalała.

 

"Powodem redukcji jest polska polityka socjalna, gdyż partia rządząca PiS podniosła wiosną 2016 zasiłek rodzinny z 20 do 115 euro miesięcznie" – wskazuje frankfurcki dziennik. W Niemczech miesięczny zasiłek na pierwsze i drugie dziecko wynosi 192 euro, za trzecie 198, a za każde kolejne 223 euro.

 

Największą grupę narodowościową pobierającą świadczenia stanowią pracownicy z Polski (90 tys.) z Rumunii i Chorwacji (po 16 tys.), Czech (9,8 tys.) i Węgier (9 tys) - wynika z danych Federalnego Urzędu Pracy, na które powołuje się FAZ.

 

Gazeta podaje też za Federalną Agencją Pracy, że liczba pracobiorców z państw UE, które przystąpiły do wspólnoty w 2004 r., wzrosła w okresie od 2011 do 2017 r. z 275 tys do 706 tys osób i że większość zatrudnionych (457 tys.) to Polacy.

 

Deutsche Welle

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie