Ewakuowano jarmark bożonarodzeniowy w Poczdamie. Podejrzany pakunek rozbroili saperzy

Świat
Ewakuowano jarmark bożonarodzeniowy w Poczdamie. Podejrzany pakunek rozbroili saperzy
PAP/EPA/FELIPE TRUEBA
Policja na ewakuowanym jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Poczdamu

Po znalezieniu podejrzanego pakunku - wystawały z niego kable - niemiecka policja ewakuowała w piątek jarmark bożonarodzeniowy w Poczdamie. Policja zamknęła również niektóre ulice sąsiadujące z jarmarkiem. Podejrzany przedmiot o wymiarach 40x50 cm saperzy rozbroili wieczorem. Przesyłka rzeczywiście zawierała setki małych gwoździ i fajerwerk o znacznej mocy wybuchu.

Paczkę unieszkodliwili policyjni specjaliści. Istnieją jednak pewne wskazania, że nie mogła ona eksplodować, gdyż nie znaleziono żadnego zapalnika - poinformował krajowy minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Karl-Heinz Schroeter.

 

Paczka została dostarczona przez firmę spedycyjną do sąsiadującej ze straganami apteki. Według ministra jest za wcześnie, by mówić o zamachu na jarmark, gdyż celem sprawcy mógł być aptekarz.

 

Jak podała policja, badanie rentgenowskie paczki wykryło wewnątrz "kilkaset gramów gwoździ" oraz druty, proch i baterie. Gwoździe i fajerwerk znajdowały się w metalowym pojemniku typu puszki konserwowej.

  

Z paczki wystawały "śmieszne druty"  

 

Właściciel apteki, do której ją dostarczono, powiedział, że z paczki wystawały "śmieszne druty".  

 

Paczkę natychmiast wyniesiono z apteki i zawiadomiono policję. Po ewakuowaniu okolicznego terenu specjaliści policji federalnej otworzyli paczkę strumieniem wody. Media podały, że towarzyszył temu huk.

 

Na razie nie wiadomo, czy incydent miał podłoże terrorystyczne.

 

Policja ewakuowała okoliczny teren, w tym także jarmark i sklepy. 

Rok temu na jarmarku w Berlinie doszło do zamachu, w którym zginęło 12 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. W tym roku jarmarki świąteczne znajdują się pod szczególną ochroną policji.

 

Wjazd na teren jarmarków chroniony jest za pomocą betonowych zapór, więcej jest też patroli policji w mundurach i cywilu

 

polsatnews.pl, PAP, Deutsche Welle

grz/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie