Czworo nowych ambasadorów. Szef MSZ wręczył nominacje

Polska
Czworo nowych ambasadorów. Szef MSZ wręczył nominacje
S. Indra/MSZ
Joanna Wronecka – Ambasador nadzwyczajny i Pełnomocny – Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych.

Szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył w piątek, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, nominacje czterem ambasadorom, w tym Joannie Wroneckiej, która obejmie polską placówkę przy ONZ w Nowym Jorku - poinformowało PAP w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Joanna Wronecka ukończyła filologię arabską na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1993 r. pracowała w służbie zagranicznej, przechodząc kolejne szczeble kariery - od eksperta, poprzez radcę ministra do ambasadora tytularnego, pełniąc m.in. funkcję naczelnika, wicedyrektora i dyrektora departamentu, jak również podsekretarza stanu w MSZ - czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

 

W latach 1996-98 Wronecka pełniła funkcję wicedyrektora Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych, a od 1998 do 1999 r. - dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. Przez kolejne cztery lata była ambasadorem RP w Kairze. W latach 2003-2005 pracowała na stanowisku dyrektora Sekretariatu Ministra. Od 2005 do 2010 r. pełniła funkcję ambasadora RP w Rabacie.

 

Siedem lat temu (2010 r.) decyzją Wysokiego Przedstawiciela ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa została mianowana szefem delegatury Unii Europejskiej w Ammanie. W 2015 r. powołano ją na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

 

Pokruszyński na Islandii


Na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Islandii został Gerard Pokruszyński. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studium w zakresie prawa i ekonomii wspólnot europejskich w Centrum Europejskim UW, Podyplomowe Studium Obronności Państwa na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej, a także podyplomowe studia na Uniwersytecie Florenckim.

 

Od 1991 r. pracował w MSZ jako starszy radca w Departamencie Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych. W latach 1993-1997 pełnił funkcję Konsula Generalnego w Mediolanie. Od 2001 do 2002 r. pracował w Stałym Przedstawicielstwie RP przy OECD w Paryżu.

W latach 2004-2007 pełnił funkcję Konsula Generalnego w Malmö, a w latach 2007-2009 r. w Katanii. Od 2011 do 2015 r. pracował w Ambasadzie RP w Kijowie. Przez kolejne dwa lata (2015-2017 r.) piastował stanowisko dyrektora Sekretariatu Ministra, a następnie Departamentu Wschodniego.

 

Nowy ambasador w Armenii


Paweł Cieplak będzie reprezentować Polskę na stanowisku ambasadora w Armenii. Ukończył studia w Instytucie Historycznym na Uniwersytecie Warszawskiem; był również stypendystą w Instytucie Hoovera na Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych. Pracę w Departamencie Europy MSZ rozpoczął w 1991 r.

 

Przez kolejne lata (1996-1998 r.) pracował w Ambasadzie RP w Rydze, a następnie (1998-2001) - w Ambasadzie RP w Wilnie. Od 2001 do 2005 r. pracował w Departamencie Europy Środkowej i Południowej i Departamencie Europy MSZ. W latach 2005-2007 r. ponownie podjął pracę w Ambasadzie RP w Wilnie. Od 2007 r. przez trzy lata pracował jako ambasador RP w Kazachstanie. Po powrocie do kraju pracował w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą oraz w Departamencie Wschodnim Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Burakowski na placówce w Indiach


Ambasadorem w Republice Indii mianowany został Adam Burakowski, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Europy Wschodniej UW. Stopień doktora uzyskał w 2007 r. w Instytucie Studiów Politycznych PAN, a dwa lata temu - stopień doktora habilitowanego nauk politycznych. Od 2004 r. pracował w Instytucie Studiów Politycznych PAN jako asystent, a od 2007 r. jako adiunkt w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej, następnie w Zakładzie Azji i Pacyfiku. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie PAN.

 

Jednocześnie od 2006 r. rozpoczął pracę w Polskim Radiu pełniąc w latach 2006-2010 r. funkcję zastępcy dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Koordynował także projekt Euranet Plus w Polskim Radiu oraz Grupę Europy Środkowo-Wschodniej Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Dwa lata temu został dyrektorem Biura Współpracy z Zagranicą PR.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie