"Bild": "Merkel i Schulz postanowili podjąć rozmowy o koalicji". Schulz dementuje

Świat
"Bild": "Merkel i Schulz postanowili podjąć rozmowy o koalicji". Schulz dementuje
PAP/EPA/DANIEL KOPATSCH/CLEMENS BILAN

"Kanclerz Angela Merkel, przewodniczący SPD Martin Schulz i szef bawarskiej CSU Horst Seehofer postanowili podczas spotkania z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem podjąć rozmowy o koalicji rządowej" - podał w piątek "Bild". Szef SPD zdementował informację podaną przez dziennik. Oskarżył chadeków o przeciek do mediów i skrytykował ich postępowanie jako nieakceptowalne.

- Jednoznacznie dementuję depeszę "zielone światło dla negocjacji o GroKo (wielkiej koalicji)". Jest ona zwyczajnie nieprawdziwa - powiedział Schulz po posiedzeniu prezydium SPD w Berlinie.

 

Schulz powiedział, że ponieważ ma wrażenie, iż przeciek nastąpił z CDU/CSU, zadzwonił do Angeli Merkel i powiedział jej, że takie postepowanie jest "nieakceptowalne".

 

- Kto rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, ten niszczy zaufanie - podkreślił szef SPD.

 

Schulz oświadczył, że jest "wiele opcji". - Powinniśmy rozmawiać o wszystkich - dodał. Zapowiedział, że takie wyjście zaproponuje zarządowi partii w przyszły poniedziałek. Zapewnił, że wszystkie decyzje będzie podejmował po konsultacjach z władzami partii i klubu parlamentarnego SPD.

 

"Bild" o koalicji rządowej

 

"Bild" podał wcześniej, że kanclerz Angela Merkel, przewodniczący SPD Martin Schulz i szef bawarskiej CSU Horst Seehofer postanowili podczas spotkania z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem podjąć rozmowy o koalicji rządowej.

 

Liderzy trzech partii uzgodnili, według "Bilda", że Schulz zaproponuje gremiom kierowniczym swojej partii podjęcie rozmów. Zarząd partii zdecyduje o projekcie uchwały w tej sprawie, który ma zostać zgłoszony na rozpoczynającym się w czwartek zjeździe SPD.

 

Jeżeli zjazd przyjmie uchwałę, pierwsza tura rozmów koalicyjnych, lub nawet dwie, mogą odbyć się przed świętami Bożego Narodzenia - pisze "Bild". Z informacji tabloidu wynika, że podczas spotkania u prezydenta nie poruszono kwestii merytorycznych.

 

Na spotkaniu w czwartek wieczorem z liderami CDU, CSU i SPD - Angelą Merkel, Horstem Seehoferem i Martinem Schulzem - prezydent przekonywał do podjęcia rozmów o utworzeniu koalicyjnego rządu. Steinmeier chce uniknąć przedterminowych wyborów, które mogłyby wzmocnić prawicowo-populistyczną Alternatywę dla Niemiec (AfD).

 

Jeżeli chadekom nie uda się zawrzeć koalicji z SPD, Merkel będzie musiała utworzyć rząd mniejszościowy lub zgodzić się na przedterminowe wybory.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie