"Socjologia Jarosława Kaczyńskiego" - nowe seminarium na Uniwersytecie Warszawskim
- Tytuł zajęć jest celowo dwuznaczny. Warto poznać socjologiczny obraz Polski Kaczyńskiego i zobaczyć Kaczyńskiego i jego formację jako przedmiot socjologicznej obserwacji. Zasadnicze pytania zajęć to: kim i z jaką wizją świata szef PiS zdobył i utrzymuje władzę - tak prof. Paweł Śpiewak opisuje swoje nowe fakultatywne seminarium w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
"Socjologia Jarosława Kaczyńskiego" wystartuje w semestrze letnim, a zapisać się na 30-godzinne seminarium będzie mogło 10-15 studentów. Zajęcia kończą się zaliczeniem na ocenę.
- To polityk o obecnie największym wpływie na polską scenę polityczną, najsłynniejszy w kraju i który nie zmienia swoich poglądów politycznych - mówi Polsat News prof. Śpiewak, pytany o temat seminarium i dlaczego jako obiektu zajęć nie wybrał np. Donalda Tuska.
Ideologia PiS
Jak wyjaśnił profesor w opisie zajęć, wspólnie ze studentami będzie starał się odpowiedzieć na pytanie, "co sprawia, że mimo wielu krytyk formacja Jarosława Kaczyńskiego ma bardzo wysoki poziom społecznego poparcia i co stanowi o języku czy wręcz ideologii PiS". Kolejną kwestią - interesującą zdaniem profesora - są "techniki retoryczne stosowanym przez lidera partii".
"Po drodze oczywiście musi się pojawić pytanie o słabość opozycji politycznej, choć nie to ma być kluczowym przedmiotem naszego zainteresowania" - napisał prof. Śpiewak.
W literaturze do zajęć są m.in.: M. Krzymowski "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego", "Populizm", red. O. Wysocka,
S. Cenckiewicz, J. Kowalski i inni "Lech Kaczyński, Biografia polityczna", R. Krasowski "Czas Kaczyńskiego", J. Kaczyński "Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC", R. Matyja, "Peryferyjność - wyzwanie czy fatum", J. Kurczewska (red) "Kultura narodowa i polityka", J. Staniszkis, "Postkomunizm".
polsatnews.pl
Czytaj więcej