Pięć nowych wieżowców w centrum Warszawy. Mieszkańcy: wstyd

Polska
Pięć nowych wieżowców w centrum Warszawy. Mieszkańcy: wstyd
Pixabay.com/Arcaion

Po burzliwej debacie stołeczni radni pozytywnie zaopiniowali projekt planu dla Śródmieścia Południowego, który dopuszcza budowę pięciu wieżowców, w tym tzw. Romy Tower. Wstyd - tak decyzję radnych skomentowali mieszkańcy, którzy uczestniczyli w sesji.

Stołeczni radni głosami Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali w czwartek plan zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego i rejonu ulicy Poznańskiej. Jedyną radną, która głosowała przeciw planowi, była Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska).

 

"To nie jest w interesie mieszkańców"

 

Podczas dwugodzinnej debaty poprzedzającej głosowanie mieszkańcy Śródmieścia i miejscy aktywiści apelowali do radnych o odrzucenie planu. "Zniszczy on klimat zabytkowej zabudowy tej części miasta"; "to jest złoty pociąg, którzy radni puszczają w kierunku deweloperów"; "ten plan nie jest w interesie mieszkańców" - mówili.

 

Prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak zwrócił się do wiceszefa miejskiego biura architektury Marka Mikosa, sugerując, że po wprowadzeniu planu będzie on "Markiem M.".

 

"Marionetki"

 

Społecznicy i mieszkańcy krzyczeli podczas sesji: "marionetki", "za rok wybory". Przyjęcie planu skwitowali okrzykami "wstyd!".

 

Plan zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego zakłada m.in. powstanie przy udziale dewelopera na działce archidiecezji warszawskiej wysokiego na 170 metrów wieżowca Roma Tower, który ma stanąć u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Pozostałe cztery budynki mogłyby mieć wysokość od 160 do 235 metrów wysokości.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie