Pawłowicz przyznała rację opozycji. "Zapis jaskrawie niezgodny z konstytucją" i "demoralizujący prawnie"

Polska

- Podzielam w pełni pogląd pana ministra Warchoła że zapis (o skardze nadzwyczajnej - red,) jest wprost jaskrawie sprzeczny z konstytucją w swoim brzmieniu, ale z powodu umowy politycznej będę głosowała tak, jak mój klub - stwierdziła posłanka PiS Krystyna Pawłowicz podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

W środę komisja zajmowała się poprawkami PiS do prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Uczestniczący w posiedzeniu

wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, zwrócił uwagę, że jeden z omawianych zapisów projektu dotyczący skargi nadzwyczajnej, budzi wątpliwości, jeśli chodzi o zgodność z konstytucją. 

 

- W świetle polskiej konstytucji kontrolą konstytucjonalności stanowienia prawa zajmuje się Trybunał Konstytucyjny i tylko Trybunał Konstytucyjny - zauważył Warchoł. I podkreślił, że Trybunał nie zajmuje się kontrolą stosowania prawa. - Tymczasem wbrew konstytucji przyznaje się tutaj takie prawo Sądowi Najwyższemu - tłumaczył wiceminister.

 

Skarga nadzwyczajna, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu. Prezydent określił ją jako instytucję korygującą prawomocne orzeczenia sądowe.

 

Umowa polityczna ponad konstytucją

 

Niespodziewanie stanowisko wiceministra sprawiedliwości poparła posłanka PiS. - Z powodu umowy politycznej będę głosowała tak jak mój klub, natomiast podzielam w pełni pogląd Krystyna Pawłowicz.

 

- Sam fakt, że piszemy coś sprzecznego z konstytucją, jest niezwykle demoralizujący prawnie - dodała Pawłowicz.

 

- Mamy głos bardzo merytoryczny, jak zawsze zresztą - mogę się nie zgadzać, ale zawsze merytoryczny - pana ministra Warchoła. Co więcej, dołącza do niego pani poseł Pawłowicz, która mówi, że zagłosuje za przepisem niekonstytucyjnym, ale się nie będzie cieszyć - skomentował były minister sprawiedliwości Borys Budka, poseł PO, który chwilę później złożył wniosek o zasięgnięcie opinii konstytucjonalistów w tej sprawie.

 

polsatnews.pl

dk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze