"Wojna cenowa" w OC. Polska Izba Ubezpieczeń apeluje do KNF i UOKiK

Polska
"Wojna cenowa" w OC. Polska Izba Ubezpieczeń apeluje do KNF i UOKiK
Pixabay.com/Rico_Loeb/Zdj. ilustracyjne

Polska Izba Ubezpieczeń apeluje do Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, aby urzędy te nie dopuściły do powtórki wojny cenowej w polisach ubezpieczania OC samochodów - poinformował w środę Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

- Widzimy na rynku jednego gracza, który bez żadnego zaplecza finansowego, bez znaczących struktur, firma która nagle się pojawiła, nie chcę wymieniać jej nazwy, wchodzi na ścieżkę, która w poprzednich latach wywołała wojnę cenową. Apelujemy zarówno do KNF i do UOKiK o to, aby zadbać, żeby to się znowu nie zdarzyło - powiedział Prądzyński.    

 

Zdaniem prezesa ceny samochodowych ubezpieczeń OC nadal będą coraz wyższe, jeśli będą rosły wypłaty odszkodowań z tychże polis.

 

- Wszystko zależy od stabilności regulacji prawnych, które nas czekają. Jeżeli w dalszym ciągu będą znaczącą rosły odszkodowania, szczególnie w części „zadośćuczynienia”, (...) jeżeli będą nowe regulacje zwiększające wypłaty odszkodowań, to proporcjonalnie do tego będą rosły ceny ubezpieczeń OC komunikacyjnego - powiedział prezes.

 

"Jeśli będzie rozszerzany katalog wypłat, to ceny będą musiały rosnąć"


- Po podwyżkach, które ostatnio nastąpiły, rynek się ustabilizował. Zyski są minimalne, ale już nie ma straty. Przez ostanie 10 lat rynek ubezpieczeń OC komunikacyjnego stracił 7,5 mld zł. Udało nam się obecnie dojść do równowagi, ale jeśli nadal będzie rozszerzany katalog wypłat, to ceny będą musiały rosnąć - dodał.

 

Z danych PIU wynika, że w pierwszej połowie tego roku odszkodowania i świadczenia z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wyniosły 4,3 mld zł (wzrost o 9,2 proc. w stosunku do roku ubiegłego), a odszkodowania i świadczenia z autocasco wyniosły 2,2 mld zł (wzrost o 6,5 proc.).

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie