USA i Kanada chcą kampanii dyplomatycznej przeciw Korei Północnej. "Musimy wykorzystać wszelkie ekonomiczne i dyplomatyczne naciski"

Świat
USA i Kanada chcą kampanii dyplomatycznej przeciw Korei Północnej. "Musimy wykorzystać wszelkie ekonomiczne i dyplomatyczne naciski"
Flickr.com/U.S. Department of State/Rex Tillerson

Departament Stanu poinformował w środę, że USA i Kanada zorganizują spotkanie z przedstawicielami Japonii i Korei Płd. ws. kampanii dyplomatycznej przeciw Korei Płn. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson zapowiedział nowe amerykańskie sankcje wobec Pjongjangu.

Tillerson rozmawiał w środę z ministrami spraw zagranicznych Japonii i Kanady w związku z wtorkowym testem północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu.

 

- Wszystkie kraje muszą wykorzystać jak najsilniejsze ekonomiczne i dyplomatyczne (naciski - red.) na Koreę Północną - dodała. Podkreśliła, że państwa te powinny "wyrzucić" pracujących tam robotników z Korei Północnej, ponieważ ich zarobki "idą na programy rakietowe i nuklearne".

 

Opracowywane są szczegóły 

 

Nie wyjaśniła jednak, na czym mają polegać nowe sankcje USA wobec północnokoreańskiego reżimu. Jak powiedziała, wypracowywane są szczegóły dalszych restrykcji dotyczących handlu morskiego Korei Północnej.

 

Wcześniej w środę prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że rozmawiał z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem o wywarciu presji na Pjongjang. - Dodatkowe sankcje zostaną nałożone dzisiaj na Koreę Północną - napisał prezydent.

 

Xinhua podała jedynie, że Xi zapewnił Trumpa, że jego celem jest osiągnięcie pokoju i stabilizacji w Azji Północno-Wschodniej.

 

Jak pisze EFE, wkrótce potem Tillerson "zasugerował", że nowe restrykcje będą nałożone jednostronnie przez USA.

 

Długa lista możliwych sankcji

 

Waszyngton "ma długą listę możliwych dodatkowych sankcji; niektóre z nich dotyczą instytucji finansowych i ministerstwo finansów poinformuje o nich, gdy będzie gotowe je zastosować" - dodał.

 

Pjongjang przeprowadził kolejną próbę ICBM we wtorek nad ranem czasu miejscowego; dwa testy takich samych pocisków balistycznych Korea Płn. przeprowadziła w lipcu.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie