Trybunał utrzymał karę 25 lat więzienia dla byłego przywódcy Chorwatów bośniackich. Za zbrodnie przeciwko ludzkości

Świat
Trybunał utrzymał karę 25 lat więzienia dla byłego przywódcy Chorwatów bośniackich. Za zbrodnie przeciwko ludzkości
PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN / POOL

ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii utrzymał w środę wyrok 25 lat więzienia w procesie apelacyjnym Jadranko Prlicia, byłego przywódcy bośniackich Chorwatów, skazanego w 2013 roku za zbrodnie wojenne na Bałkanach.

58-letni obecnie Prlić był premierem samozwańczego państwa Chorwatów bośniackich - proklamowanej w 1993 roku "Herceg-Bośni". W 2013 r. został uznany za winnego zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych na Bośniakach podczas wojny z lat 1992-95, w której zginęło ponad 100 tysięcy ludzi, a 2,2 mln musiało opuścić swe domy. Podczas procesu apelacyjnego prokuratura żądała dla niego 40 lat więzienia.

 

Wraz z nim skazano wtedy na kary od 10 do 20 lat więzienia pięciu innych wysokich rangą funkcjonariuszy "Herceg-Bośni". Ogłaszanie wyroku w sprawie ich apelacji przerwano w środę, kiedy jeden z nich, pułkownik Slobodan Praljak - jak powiedziała jego obrończyni - zażył truciznę. Wezwano do niego lekarza i przerwano transmisję z trubunału.

 

Miał zażyć truciznę


Bruno Stojić, w czasie wojny minister obrony "Herceg-Bośni", gen. Milivoj Petković, przysłany z Chorwacji szef sztabu generalnego wojska bośniackich Chorwatów (HVO) i 72-letni Praljak, b. wiceminister obrony Chorwacji, zastępca szefa sztabu HVO - zostali w 2013 roku skazani na kary po 20 lat więzienia. Valentin Czorić, szef żandarmerii i późniejszy minister spraw wewnętrznych "Herceg-Bośni", otrzymał karę 16 lat więzienia, a Berislav Puszić, odpowiedzialny za obozy i ośrodki zatrzymań - 10 lat więzienia.

 

Praljak miał zażyć truciznę, kiedy usłyszał, że trybunał utrzymał skazanie go na 20 lat więzienia.

 

Mladić skazany na dożywocie


Chorwaci przez większą część wojny w Bośni i Hercegowinie (BiH) byli sojusznikami Bośniaków w walce z siłami serbskimi. Jednak od kwietnia 1993 roku wspierani militarnie i politycznie przez Zagrzeb prowadzili także wojnę z Bośniakami, zakończoną 1 marca 1994 roku podpisaniem układu o utworzeniu federacji muzułmańsko-chorwackiej w BiH.

 

Na mocy porozumienia pokojowego z Dayton, które w 1995 roku zakończyło wojnę w BiH, federacja muzułmańsko-chorwacka wraz z Republiką Serbską są autonomicznymi "jednostkami państwowymi", tworzącymi Bośnię i Hercegowinę.

 

22 listopada haski trybunał skazał Ratko Mladicia, byłego dowódcę Serbów bośniackich, na karę dożywotniego więzienia, uznając go za winnego ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 90.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie