Schetyna: czekam na weto prezydenta do ustaw o KRS i SN

Polska
Schetyna: czekam na weto prezydenta do ustaw o KRS i SN
PAP/Rafał Guz

- Czekam na weto prezydenta Andrzeja Dudy do ustaw dot. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego - powiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna. Platforma nie podjęła jeszcze decyzji, czy będzie chciała zgłosić swoich kandydatów do nowej KRS.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka kontynuuje w środę prace nad prezydenckim projektem nowej ustawy o SN. We wtorek wieczorem przyjęła, wraz z poprawkami PiS, prezydencki projekt nowelizacji ustawy o KRS. Najważniejsza z poprawek dotyczy trybu wyboru w Sejmie członków KRS-sędziów. Zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany ostro krytykuje opozycja.

 

Schetyna ocenił na środowej konferencji prasowej, że sposób procedowania nad projektami prezydenta jest "agresywny i bezczelny".

 

- Z taką samą agresją i bezczelnością prowadzone są prace tej komisji. Boję się, że prace nad tymi ustawami będą przebiegać w taki sposób, jak wcześniej nad ustawami o Trybunale Konstytucyjnym - powiedział lider PO. - To jest zamach nie tylko na niezależność sądów, to jest zamach na polską demokrację - dodał.

 

Pytany, czy jeśli nowela ustawy o KRS wejdzie w życie, to Platforma zgłosi swych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, Schetyna podkreślił iż liczy na to, że Andrzej Duda nie zaakceptuje zmian, których w jego projekcie dokonało PiS. - Czekamy na zakończenie procesu legislacyjnego i weto prezydenta - oświadczył szef PO.

 

Sejm wybiera członków KRS


Zgodnie z najważniejszą z przyjętych we wtorek poprawek PiS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków KRS. "Właściwa komisja sejmowa ustala listę kandydatów wybierając, spośród kandydatów (...) 15 kandydatów na członków Rady, z zastrzeżeniem, że na liście uwzględnia się co najmniej jednego kandydata wskazanego przez każdy klub poselski" - głosi poprawka.

 

"Sejm wybiera członków Rady na wspólną czteroletnią kadencję (...) większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby, głosując na listę kandydatów" - stanowi poprawka. W przypadku niedokonania wyboru w tym trybie, "Sejm wybiera członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów", głosując na wcześniej zgłoszoną listę.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie