Przemoc, depresja i strach - raport o sytuacji osób LGBTA w Polsce

Polska
Przemoc, depresja i strach - raport o sytuacji osób LGBTA w Polsce
Pixabay.com/nancydowd

Wysoka skala doświadczenia przemocy, duży odsetek osób cierpiących na depresje oraz aktywny udział w wyborach parlamentarnych - to wnioski z opublikowanego raportu "Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015-2016".

Wyniki badań pokazują też wysokie zaangażowanie osób LGBTA w wyborach. W ostatnich wyborach parlamentarnych wzięło udział 80,4 proc. badanych, podczas gdy w całym społeczeństwie frekwencja - według danych Państwowej Komisji Wyborczej - wyniosła 50,92 proc.

 

Publikowany co pięć lat raport to inicjatywa trzech organizacji: KPH, Lambda Warszawa i Trans-Fuzja. Publikacja - jak wskazują jej autorzy - stanowi najważniejsze źródło informacji nt. życia osób LGBTA (tj. homoseksualistów, osób biseksualnych, transpłciowych i aseksualnych) mieszkających w Polsce.

 

Z raportu wynika, że blisko 70 proc. badanych doświadczyło przemocy w ciągu dwóch ostatnich lat. Najczęstsze rodzaje przemocy, z jaką spotykają się osoby LGBTA, jest przemoc werbalna (63,72 proc.), groźby (33,96 proc.) oraz wandalizm i odmawianie usług (27,27 proc.). 14,11 proc. respondentów doświadczyło przemocy seksualnej, a 12,84 proc. - fizycznej.

 

"Jesteśmy otwarci na współpracę z partiami politycznymi, również z PiS-em"


- Raport ilustrujący sytuację społeczną osób LGBTA żyjących w Polsce wskazuje na konieczność jak najszybszego wprowadzenia zmian w polskim prawodawstwie. Jesteśmy jak najbardziej otwarci na współpracę z partiami politycznymi, również z PiS-em, jeżeli chcieliby poprawić polskie prawo i zwiększyć ochronę - powiedział na środowej konferencji prasowej prezes KPH, A. Chaber.

 

Jak wskazują autorzy raportu, mimo tego, że osoby LGBTA doświadczają przemocy, liczba zgłoszeń dotyczących przestępstw z nienawiści jest bardzo niska. Z badań wynika, że wśród osób, które doświadczyły przemocy związanej z ich tożsamością płciową mniej niż 4 proc. zgłosiło to fakt na policję.

 

Jako powód autorzy badań podają "strach wynikający z konieczności informowania policjanta o swojej orientacji seksualnej".

 

- Kampania Przeciw Homofobii od dłuższego czasu pracuje nad nowelizacją kodeksu karnego, która pozwoli skutecznie przeciwdziałać przemocy motywowanej homo- i transfobią. Te dane pokazują, jak ważne jest umożliwienie osobom LGBTA łatwiejsze zgłaszanie tych przestępstw - podkreśliła Magdalena Świder z KPH.

 

"To ważna informacja, której nie sposób zignorować"


W raporcie czytamy, że osoby LGBTA "zazwyczaj ukrywają swoją orientację". 73,3 proc. ukrywa ją w szkole lub na uczelni, 71 proc. w miejscu pracy, a 50 proc. przed sąsiadami i najemcami. Z badań wynika też, że osoby LGBTA są w pełni akceptowane jedynie przez 25 proc. matek i 12 proc. ojców.

 

Duże ryzyko doświadczenia przemocy, obawy przed ujawnieniem własnej orientacji seksualnej i niska akceptacja ze strony rodziców - zdaniem autorów raportu - ma mieć bezpośredni wpływ na odsetek osób zmagających się z depresją. "Wśród badanych 28,4 proc. cierpi na depresję, podczas gdy dla ogółu społeczeństwa odsetek ten wynosi 5 proc." - czytamy w raporcie. Do depresji przyznają się przede wszystkim osoby młode (poniżej 18. roku życia), u nich również częściej występują myśli samobójcze.

 

- To ważna informacja, której nie sposób zignorować. Rozważny polityk, który planuje startować w najbliższych wyborach, powinien mieć to na uwadze tworząc swój program wyborczy - podkreślił Chaber.

 

Raport "Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015-2016" powstał na podstawie ankiety internetowej, przeprowadzonej w okresie od 24 listopada 2016 r. do końca lutego 2017 r. W badaniu wzięło udział 10704 osób LGBTA.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie